Orădenii nu vor mai fi nevoiţi să se învoiască de la locul de muncă pentru a-şi schimba documentele de identitate. Potrivit unui comunicat al muncipalităţii, Biroul de Evidenţă a Persoanelor îşi prelungeşte programul de lucru începând din 1 aprilie.

La fel ca la Primărie, ghişeele vor rămâne deschise în intervalul 8-18, de luni până joi, vinerea fiind singura zi în care programul se va încheia la ora 16. Măsura a fost luată pentru a evita aglomeraţia la ghişee în timpul orelor de vârf.

"Această măsură a fost luată avându-se în vedere specificul activităţii de evidenţă, care face ca timpul de depunere a documentelor să fie relativ mare în comparaţie cu alte servicii şi totodată pentru a da posibilitatea cetăţenilor să evite aglomeraţia creată în orele de vârf", se menţionează în comunicat.

Cetăţenii care vor să evite statul la cozi mai au la dispoziţie posibilitatea programării online, pe site-ul www.evp-oradea.ro. Aceştia îşi pot să îşi stabili ziua şi ora când doresc să se prezinte la sediul instituţiei din strada Republicii 24 pentru depunerea documentelor necesare pentru obţinerea actelor de identitate.