Baschetbaliştii de la CSM Universitatea au suferit sâmbătă seara o înfrângere usturătoare, la 17 puncte, în meciul pe care l-au disputat în deplasare, la Bucureşti, pe terenul liderului la zi al campionatului Ligii Naţionale, Steaua CSM Eximbank.

Meciul, care s-a desfăşurat în Sala Mihai Viteazul şi la care a fost prezent şi primul ministru Victor Ponta, a început în avantajul gazdelor, care s-au detaşat la 7 puncte pe tabelă, numai că spre finalul primului sfert elevii antrenorului Cristian Achim au revenit şi au reuşit să se apropie la un singur punct, scor 22-21 după primele zece minute.

În debutul sfertului secund, orădenii au reuşit să treacă pentru prima dată la conducere, având 23-21, după un coş de două puncte a lui Corpodean. A urmat apoi o perioadă echilibrat, când cele două formaţii au fost apropiate pe tabelă, până în minutul 17 însă, când bucureştenii s-au desprins la 6 puncte, scor 36-30. S-a dovedit a fi momentul decisiv, pentru că după acest minut, orădenii nu au reuşit să se mai apropie de adversar, gazdele mărindu-şi diferenţa de scor la 47-36.

Din păcate, nici după pauza mare orădenii nu au reuşit să mai reducă din handicap, ci, dimpotrivă, Steaua şi-a mărit diferenţa pe tabelă, după ce în sfertul al treilea a înscris 26 de puncte, iar CSM U, numai 17.

Fiind conduşi la o diferenţă de 20 de puncte înaintea ultimelor 10 minute, jucătorii de la CSM Universitatea au încercat să recupereze în ultimul sfert, dar adversarul, extrem de redutabil, a ştiut cum să gestioneze finalul şi, fără probleme, a reuşit să se impună la o diferenţă de 17 puncte, cu 92-75.

Principalul marcator din echipa orădeană în acest meci a fost Aleksandar Vlahovic, în timp ce de la Steaua, printre principalii remarcaţi s-a numărat ex-orădeanul Titus Nicoară, cu 24 de puncte marcate.

Steaua CSM Eximbank - CSMU Oradea 92 - 75 (22 - 21, 25 - 15, 26 - 17, 19 - 22)

Sala: Mihai Viteazul
Spectatori: 350
Arbitri: Ciprian Stoica, Fabiana Martinescu şi Ciprian Ciocan
Comisar FRB: Romi Stănciulescu

Marcatori Steaua CSM: Wilburn Amis IV 24 puncte, Titus Nicoară 24, Pankracije Barac 11, Goran Ikonic 11, Mihail Octavian Paul 8, Clayton Terrell Everett 6, Adrian Tudor 4, Ionuţ Florian Drăguşin 2 şi Ionel Dodoc 2 puncte.

Marcatori CSM U Oradea: Aleksandar Vlahovic 19 puncte, Daniel James Dillon 13, Mladen Pantic 13, Radovan Markovic 9, Vujadin Subotic 7, Silviu Lupusavei 6, Salih Nuhanovic 4, Radu Rareş Paşca 2 şi Vlad Corpodean 2 puncte.

În alte două partide de sâmbătă ale etapei a XVIII-a din Liga Naţională la baschet masculin, CS Energia Tg. Jiu a dispus de ultima clasată, Universitatea Cluj-Napoca, cu scorul de 91-68, iar BCM U Piteşti a învins la limită, cu 76-75, formaţia SCMU Craiova.