Baschetbalistele de la Universitatea CSM Oradea au mai bifat o înfrângere, după ce sâmbătă au cedat pe teren propriu, cu scorul de 41-81, în faţa formaţiei arădene Universitatea Goldiş ICIM.

Întâlnind una dintre echipele de frunte ale campionatului, echipa condusă de Adriana Niculescu nu a putut face faţă adversarelor din Arad, care deja după primul sfert conduceau cu 16 puncte. Sfertul secund a fost ceva mai echilibrat însă, cu 11 puncte marcate de echipa orădeană şi 13 de oaspete, astfel încât la jumătatea confruntării Universitatea Goldiş ICIM conducea cu scorul de 45-27.

Pauza mare nu s-a dovedit a fi deloc un sfetnic bun pentru gazde, care în sfertul III n-au marcat decât 8 puncte, dar au primit 23, iar în ultimele zece minute au înscris doar 6 puncte, primind în schimb 13.

Astfel, înfrângerea suferită în această rundă de Universitatea CSM Oradea a fost la o diferenţă de 40 de puncte, cu 41-81. În acest fel, în clasament, echipa bihoreană are doar două victorii şi a ajuns acum la cea de-a 16-a înfrângere, situându-se pe penultima poziţie a ierarhiei la zi.

Cea mai prolifică jucătoare de la gazde a fost Fila Smith, cu 15 puncte înscrise, în timp ce de la oaspete s-a remarcat Meighan Simmons, cu 17 puncte.

Universitatea CSM Oradea - Univ. Goldiş ICIM Arad 41 - 81 (16 - 32, 11 - 13, 8 - 23, 6 - 13)

Sala: Arena "Antonio Alexe"

Spectatori: 45

Arbitri: Ionuţ Moraru şi Mihai Szilagyi

Comisar FRB: Doru Vinaşi

Marcatoare Universitatea CSM: Fila Smith 15 puncte, Ioana Gavra 9, Alexandra Vlaicu 9, Quentori Alford 3, Ruxandra Chiş 3 şi Bianca Monique Smiley 2 puncte.

Marcatoare Univ. Goldiş ICIM: Meighan Simmons 17 puncte, Laura Broomfield 12, Monica Engelman 11, Susana Milovanovic 10, Olena Samburska 9, Katherine Plouffe 6, Alina Andreea Crăciun 6, Monika Boriga Brosovszky 5 Ildiko Nagy 4 şi Adela Mercea 1 punct.