Baschetbaliştii orădeni de la CSM Universitatea au suferit duminică seară cea de-a opta înfrângere din actuala ediţie a campionatului Ligii Naţionale.

Evoluând la Târgu Jiu, în faţa echipei locale CS Energia, elevii antrenorului Cristian Achim au cedat jocul, care a contat pentru etapa a XX-a, la o diferenţă de 15 puncte, cu scorul de 74-89.

La început, fruntaşi

Confruntarea a avut două părţi diferite, prima jumătate aparţinând orădenilor, cei care şi-au adjudecat primul sfert cu 22-16, iar pe cel de-al doilea cu 18-17.

Sfertul III a fost devastator pentru CSM U, care a primit 31 de puncte, timp în care a reuşit să înscrie doar 15. Se poate spune că atunci s-a decis soarta partidei, orădenii fiind depăşiţi net în aceste minute de gazde. Astfel, CS Energia a preluat conducerea cu 64-55.

Deşi au încercat să revină în ultimul sfert, jucătorii de la CSM U n-au izbutit acest deziderat, aruncările reuşite de la distanţă ale gazdelor tăindu-le orice elan bihorenilor. În acest context, echipa gorjeană şi-a mai adăugat alte 25 de puncte, iar orădenii numai 19, astfel, scorul final a fost 89-74 pentru CS Energia, care s-a impus pe deplin meritat.

Un "meci" neoficial

Un incident neplăcut s-a produs pe final de joc. După o îmbrâncire între jucătorul Energiei Glyniadakis şi pivotul orădean Pantic, a reieşit o busculadă între jucători.

Baschetbaliştii celor două echipe s-au încăierat, fiind nevoie de intervenţia oficialilor pentru a opri violenţele.

În final, brigada de arbitri a decis să sancţioneze nu mai puţin de 5 jucători: Pantic, Glyniadakis şi Subotic au fost eliminaţi, iar Aktas şi Paşca sancţionaţi cu fault antisportiv. Toţi au fost trimişi apoi la vestiare.

În conferinţa de presă de după meci, tehnicianul orădenilor, Cristian Achim, a declarat că regretă cele petrecute. "Despre meciul nostru de la Târgu-Jiu, doresc să-mi exprim regretul pentru cele întâmplate. Nu pot să vorbesc la cald despre acest lucru, întrucât nu am văzut ce s-a întâmplat exact. Este regretabil şi nu este un lucru normal de nicio parte şi din niciun punct de vedere am privi", a declarat Achim.

Întrebat din ce motive crede că a pornit conflictul, antrenorul a spus că nu ştie să fi existat vreo divergenţă între jucători înainte de meci: "Nu cunosc să fi existat orgolii sau probleme în trecut între jucătorii celor două echipe. Eu am o relaţie foarte bună cu oamenii de la Târgu Jiu. Vin aici de vreo 30 de ani, în calitate de jucător ori antrenor şi nu mi s-a întâmplat niciodată ceva similar".

Pentru CSM U, meciul de la Târgu Jiu a fost cea de-a opta înfrângere din această ediţie de campionat, lucru care îi îngreunează situaţia echipei orădene în realizarea obiectivului propus.

Principalul marcator a fost de la echipa gorjeană Louis Darby Jr., autor a 27 puncte, în timp ce CSM U Oradea l-a avut ca principal remarcat pe australianul Daniel Dillon, cu 25 de puncte.

CS Energia Tg. Jiu - CSM U Oradea 89 - 74 (16 - 22, 17 - 18, 31 - 15, 25 - 19)

Sala: Sporturilor Târgu Jiu
Spectatori: 750
Arbitri: Ciprian Stoica, Bogdan Podar şi Cosmin Prisca
Comisar FRB: Ion Olaru

Marcatori CS Energia: Louis Darby Jr. 27 puncte, Giordan Lee Watson 17, Nemanja Milosevic 14, Andreas Glyniadakis 14, Porter Silvanus Troupe 9, Tal Karpelesz 6 şi Michal Kremen 2 puncte.

Marcatori CSM U Oradea: Daniel James Dillon 25 puncte, Vujadin Subotic 14, Radovan Markovic 10, Radu Rareş Paşca 8, Aleksandar Vlahovic 7, Salih Nuhanovic 6 şi Mladen Pantic 4 puncte.