Baschetbaliştii orădeni ai echipei CSM au cedat la un singur punct, cu scorul de 75-76, meciul pe care duminică seara l-au disputat pe teren propriu în faţa vicecampionilor de la BC Mureş Tg. Mureş.

Partida, desfăşurată în Arena "Antonio Alexe" şi contând pentru etapa a XXII-a a Ligii Naţionale, a consemnat o luptă acerbă sub panouri, oaspeţii reuşind să-şi ia revanşa după înfrângerea de pe teren propriu din tur.

Şi de această dată CSM a început mai slab meciul, echipa adversă conducând pe tabelă în primul sfert, pe care şi l-a adjudecat la două puncte, cu 23-21.

Sfertul secund a fost şi mai dezastruos pentru echipa orădeană, care în acest interval a înscris 17 puncte şi a primit în schimb 26. La pauza mare mureşenii au intrat cu un avantaj de 11 puncte, scor 49-38.

Cum s-a întâmplat şi în meciurile anterioare, revirimentul elevilor antrenorului Cristian Achim s-a produs în jumătatea secundă. Astfel, după un sfert al treilea foarte echilibrat, cu puţine puncte, doar 14 pentru fiecare echipă, în ultimele zece minute a urmat o cursă de urmărire pe tabelă pentru orădeni, care au redus considerabil din handicap, au marcat 23 de puncte şi au primit cu zece mai puţin, insuficient pentru a câştiga partida, fiindcă învingători s-au dovedit a fi până la final jucătorii BC Mureşului, cu un singur punct diferenţă, scor 76-75. În înfrângerea suferită, pentru baschetbaliştii orădeni au contat mult şi ratările aruncărilor libere: din 24 de încercări, au fost doar 15 puncte marcate.

În acest meci, Daniel James Dillon s-a dovedit a fi cel mai eficient, cu 22 de puncte, în timp ce de la oaspeţi, Goran Martinic, cu 17 puncte, a fost principalul marcator.

Această înfrângere este cea cu numărul 6 pentru orădeni în această ediţie de campionat, dar cu 16 victorii şi 38 de puncte revin lideri ai clasamentului.

CSM Oradea - BC Mureş Tg. Mureş 75 - 76 (21 - 23, 17 - 26, 14 - 14, 23 - 13)

Sala: Arena "Antonio Alexe"
Spectatori: 1600
Arbitri: Doru Vinaşi, Ciprian Stoica şi Bogdan Podar
Comisar FRB: Romi Stănciulescu
Marcatori CSM Oradea: Daniel James Dillon 22 puncte, Bogdan Ţîbîrnă 13, Sean Morgan Denison 9, Zarko Comagic 7, Daniel Popescu 5 Vujadin Subotic 5 şi Titus Nicoară 5 puncte.
Principali marcatori BC Mureş Tg. Mureş: Goran Martinic 17 puncte, Alexandar Mladenovic 15 şi Ivan Ivanovic 14 puncte.

În alte partide interesante ale etapei, CSU Atlassib Sibiu s-a impus la Piteşti, iar în Banat, BC Timişoara a învins clujenii de U BT Mobitelco. Ultima partidă a etapei, Energia Rovinari - Asesoft Ploieşti, este programată pentru luni.