După un început echilibrat de joc, formaţia orădeană de baschet feminin Universitatea CSM a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 79-55, de către echipa olteană SCM Craiova.

Meciul, care a contat pentru etapa a XXIV-a a campionatului Diviziei A şi s-a desfăşurat la Arena "Antonio Alexe", a fost la discreţia jucătoarelor oaspete, care s-au desprins pe tabelă începând cu sfertul al doilea, pe care şi l-au adjudecat la 6 puncte, cu 18-12.

Diferenţa de valoare dintre cele două echipe s-a văzut însă în special în partea secundă, când craiovencele s-au impus cu 23-10, în sfertul III şi cu 22-18, în cel de-al patrulea.

Cea mai eficace jucătoare orădeană a fost în această partidă Florentina Ardeleanu, autoare a 18 puncte, în timp ce de la oaspete s-a remarcat, în special, Brandie Hoskins, cu 28 de puncte.

Universitatea CSM Oradea - SCM Craiova 55 - 79 (15-16, 12-18, 10-23, 18-22

Sala: Arena Antonio Alexe
Spectatori: 200
Arbitri: Alin Dragoş, Gabriela Istvan
Comisar: Takacs Karoly

Marcatoare Univ. CSM Oradea: Florentina Ardeleanu 18 p, Alexandra Vlaicu 14 p, Loredana Ulica 10 p, Alexia Adams 7 p, Mihaela Adi 4 p şi Edith Sabău 2 p.

Marcatoare SCM Craiova: Brandie Hoskins 28 p, Irina Borş 14 p, Carla Donette Bartee 12 p, Andreea Adelina Stefan 9 p, Elsara Bettice Grrer 9 p şi Janina Maria Simionca 7 p.

În celelalte partide ale etapei cu numărul 24, liderul Universitatea Alba Iulia nu a avut probleme în a se impune la Braşov, Municipal Târgovişte, de pe locul II, a câştigat clar jocul de acasă cu Danzio Timişoara, iar arădencele de la BC ICIM s-au distrat pur şi simplu cu bucureştencele de la Olimpia, administrându-le o "corecţie" la peste 60 de puncte.