Baschetbalistele orădene de la Universitatea CSM şi-au continuat parcursul în campionat cu o nouă înfrângere, suferită de această dată sâmbătă, la Timişoara, în faţa echipei locale BC Danzio.

Partida, care a contat pentru etapa a XV-a, ultima a turului şi s-a desfăşurat în Sala "Constantin Jude", s-a încheiat cu victoria cu scorul de 82-54 pentru bănăţence, care astfel au ajuns la a opta victorie în campionat şi au urcat pe locul VII. De partea cealaltă însă, Universitatea CSM Oradea este la a 14-a înfrângere din tot atâtea posibile, rămânând pe ultima poziţie a clasamentului.

Partida s-a desfăşurat în nota de dominare a gazdelor, doar sfertul III fiind ceva mai echilibrat, când orădencele au înscris 16 puncte, iar gazdele 17. În rest, primele 10 minute ale confruntării au fost adjudecate de gazde cu 24-11, sfertul II cu 22-15, iar cel de-al IV-lea, cu 19-12.

Mihaela Adi a fost principala marcatoare a orădencelor în acest joc, prin cele 19 puncte marcate.

Astfel, cu nicio victorie şi 14 înfrângeri, din tot atâtea posibile, Universitatea CSM Oradea a încheiat turul şi iernează până după sărbători pe ultimul loc al clasamentului.

Danzio Timişoara - Univ. CSM Oradea 82 - 54 (24 - 11, 22 - 15, 17 - 16, 19 - 12)

Sala: Constantin Jude

Spectatori: 300

Arbitri: Ciocan Ciprian, Ionut Moraru

Comisar: Florin Baloşescu

Principale marcatoare Danzio Timişoara: Adina Stoiedin 19 puncte, Biljana Pesovic 16 şi Antoinette Thompson 13 puncte.

Marcatoare Univ. CSM Oradea: Mihaela Adi 19 puncte, Alexandra Vlaicu 13, Ruxandra Chiş 8, Elena Maria Costea 5, Ioana Gavra 4, Carla Şigan 3 şi Patricia Filip 2 puncte.