Meci greu a aşteptat-o pe echipa orădeană de baschet masculin în cadrul etapei cu numărul 27 a campionatului Diviziei A. La Mediaş, elevii lui Cristi Achim urmau să servească replica uneia dintre cele mai bune echipe ale momentului din baschetul masculiun românesc, formaţia locală Gaz Metan. După un început mai echilibrat totuşi, în care gazdele nu s-au desprins pe tabelă, încheiind primul sfert în avantaj de doar un singur punct, scor 26-25, în următoarele 10 minute, echipa locală a accelerat, dar nu a câştigat acest sfert la o diferenţă mai mare de 6 puncte, scor 24-18.

După pauza mare, jucătorii orădeni au revenit destul de motivaţi, adjudecându-şi sfertul III cu 20-19. În ultimele 10 minute ale confruntării, impulsionaţi şi de publicul spectator, cei de la Gaz Metan au zburdat pur şi simplu pe teren, au marcat 28 de puncte, timp în care au primit doar 9, încheind astfel în avantaj, cu scorul de 97-72, o partidă în care doar lipsa puterii de reacţie a bihorenilor din ultimul sfert a făcut ca diferenţa să fie atât de mare pe tabelă.

În acest joc, tehnicianul orădean Cristian Achim l-a menajat pe sârbul Andelko Mandic, în timp ce, cu acest prilej, i-a făcut debutul oficial şi lui Bosko Stojakovic, care s-a remarcat prin înscrierea a 4 puncte.

Principalii marcatori ai orădenilor în această confruntare au fost Sasha Topchov şi Tyrone Lamar Mitchell, autori a câte 17 puncte. Ei au fost urmaţi de Michael Schachtner, cu 11, Radu Rareş Pasca, cu 8, Nemanja Maric, cu 5, Laszlo Lazar, Horia Hora şi Bosko Stojakovic, cu câte 4 puncte, şi de Rolland Torok, cel care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor cu 2 puncte. De la Gaz Metan s-au remarcat, în special, Jarrett Howell şi Titus Nicoară, autori a câte 18 puncte, precum şi Deven Mitchell, cu 16 puncte.

Meciul dintre cele două combatante a fost condus de o brigadă de arbitri formată din Bukuresti Laszlo, Dima Gabriel şi Istvan Bertalan.

În această rundă, cu numărul 27 a campionatului primei divizii baschetbalistice masculine, Steaua a învins, la mare luptă, pe teren propriu, după prelungiri, campioana en-titre şi lidera clasamentului, CSU Asesoft Ploieşti, "Perla Harghitei" Miercurea Ciuc s-a impus surprinzător la Timişoara, iar Atlassib Sibiu a câştigat duelul de la Bucureşti cu CSM.

16. CSU Cuadripol 1/26 28 p

La feminin, în cadrul ultimei etape a Seriei A2, jucătoarele de la CSM Universitatea Oradea au evoluat sâmbătă la Alba Iulia, pe terenul liderei, echipa locală CSU LPS, de care au fost întrecute cu scorul de 68-45. Pe reprize s-a consemnat: 10-11, 22-7, 26-17 şi 10-10.

Principala marcatoare de la echipa orădeană a fost în această confruntare Ioana Gavra, autoare a 24 de puncte. Au mai înscris însă şi: Mihaela Adi - 6 puncte, Alexandra Vlaicu - 5, Oana Saracuţ - 4, Edith Sabau - 4 şi Patricia Filip - 2 puncte. De la gazde s-au remarcat din acest punct de vedere Alexandra Uiuiu, cu 18 puncte, şi Luiza Maria Voinea, autoare a 14 puncte.