O nouă performanță fabuloasă pentru înotătorul român David Popovici. Luni, acesta a obținut aurul în proba de 200 de metri liber de la Campionatele Europene de natație de la Roma, Italia.

Pentru adolescentul român de numai 17 ani e a opta medalie în doar trei luni, scrie Libertatea.ro.

De altfel, luni, el a reușit să doboare un nou record mondial de juniori și recordul competiției europene.

David a terminat cursa la câțiva metri distanță față de elvețianul Antionio Djakovic, dând senzația că înoată practic fără concurent, mai notează sursa citată.

Mai exact românul a avut un timp de 1:42.97, în timp ce elvețianul a scos timpul de 1:45.60, adică la peste 2,6 secunde distanță față de câștigătorul locului II. Este o diferență impresionantă, greu de anticipat la o competiție de acest nivel.

Popovici s-a calificat în finala acestei probe cu primul timp și a fost favoritul competiției.

În urmă cu două zile, sportivul a excelat și în proba de 100 de metri liber, când a bătut recordul mondial, cu timpul 46.86 secunde, devenind cel mai rapid înotător din lume la această probă.

David Popovici deţine acum două titluri de campion mondial, precum şi două de campion european.