Desfăşurată la Sânmartin, în perioada 16-17 mai, competiţia de karate tradiţional dotată cu Cupa Dragonul şi rezervată categoriilor de copii, cadeţi şi juniori, a reunit la start 121 de sportivi care au reprezentat 6 cluburi din Ardeal.

Întrecerile au fost organizate de Asociaţia Judeţeană de Karate Tradiţional Bihor în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bihor şi au reunit sportivi de la cluburile Fudoshin Oradea (antrenori Mihai şi Adriana Turla), CS U.A.M.T. Agora Oradea (antrenori Bernath Csaba, Raul Tudorică şi Melania Cîmpan), CS Dragonul Oradea (antrenoare Alina Popa), CS Voinţa Cluj (antrenoare Monika Buduşan), CS Fortuna Cluj (antrenor Octavian Uruc) şi CS Budo Kurai Samurai Hunedoara  (antrenor Simo Ianos).

Conform organizatorilor, competiţia a fost organizată pentru grupele de începători la probele individuale de kata şi kumite).

După desfăşurarea tuturor întrecerilor, pe primul loc s-a situat clubul orădean Fudoshin, care a câştigat competiţia, urmat de Voinţa Cluj, în timp ce pe locul III s-au situat cluburile UAMT Agora Oradea şi Budo Kurai Samurai Hunedoara.

Invitatul de onoare al competiţiei a fost antrenorul emerit Ioan Ujvari, iar la final, cluburile câştigătoare au primit cupe, în timp ce toţi sportivii participanţi au primit diplome şi cadouri.