Formaţia orădeană de fotbal Luceafărul II a fost învinsă marţi, pe teren propriu, la Borş, de către echipa Unirea Dej în cadrul turului III din Cupa României, cu scorul de 2-0 (1-0) şi a părăsit, astfel, competiţia KO din fotbalul românesc.

Deşi nu a evoluat deloc rău şi şi-a creat şi câteva ocazii clare de a înscrie, echipa orădeană s-a văzut condusă din minutul 26, când a marcat jucătorul Santa Claire. Deşi a încercat să revină, până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, oaspeţii intrând la vestiare cu avantajul de 1-0.

În partea a doua, în minutele 55, 56 şi 57, orădenii erau foarte aproape de a marca, dar Buştea, de două ori, şi Pantea au irosit ocaziile pe care şi le-au creat.

Cum ocaziile se răzbună, în minutul imediat următor, în minutul 58, acelaşi jucător de culoare din formaţia dejeană, Santa Claire, a mai punctat o dată, ducând scorul la 2-0. Din acest moment totul s-a rupt, astfel că până la final jucătorii Unirii au reuşit să-şi conserve avantajul şi, în cele din urmă, să câştige, o partidă care i-a dus în turul IV al Cupei României, acolo unde vor primi replica unei formaţii de liga a II-a.

Luceafărul II spune adio competiţiei, dar, din faza următoare va intra însă "în focuri", Luceafărul I, proaspăt promovată în liga secundă.