Aşa cum era de aşteptat, campioana României la handbal masculin, formaţia constănţeană HCM, s-a impus clar la Sântandrei, în faţa echipei orădene CSM. Constănţenii au câştigat la o diferenţă de 15 goluri, cu scorul de 37-22, după ce la pauză aveau un avantaj de "doar" 7 goluri, scor 19-11.

Meciul, rămas restant din cadrul etapei a XII-a, a început într-o notă de echilibru, la un moment dat orădenii conducând chiar cu 6-5. Încet, încet, campionii României şi-au impus jocul şi la jumătatea primei reprize conduceau cu 4 goluri, scor 12-9.

De aici totul a mers în defavoarea gazdelor, care la pauză s-au văzut conduşi cu 19-11. În partea a doua valoarea şi experienţa europeană a HCM-ului şi-a spus şi mai mult cuvântul, diferenţa pe tabelă crescând tot mai mult, astfel că la final s-a consemnat un neverosimil 22-37.

De la orădeni s-a remarcat în mod special în acest joc extrema Alexandru Farcaş, autor a 10 goluri, în timp ce oaspeţii şi-au împărţit golurile între ei, aproaope toţi jucătorii trecându-şi numele pe lista marcatorilor.

CSM Oradea - HCM Constanţa 22-37 (11-19)

CSM Oradea: Leu, Gale - Amihăiesi 2 goluri, Cântec 5, Lela 1, Răzvan Farcaş, Alexandru Farcaş 10, Paul Nemenco, Cristian Maxim, Raul Ferenţ, Ionuţ Roauă, Gicu Taşcă 4, Alin Drăgan, Cătălin Vaida. Antrenor: Sebastian Tudor.

HCM Constanţa: Mihai Popescu, Rudi Stănescu - George Buricea 1 gol, Alex Sabău 1, Alexandru Stamate 4, Alexandru Csepreghi 5, Osita Onyejekwe 3, Marius Stavrositu 5, Branislav Angelovski 1, Nicolaos Riganas 3, Daneil Mureşan 2, Laurenţiu Toma 3, Marius Sadoveac 4, Marus Nonavc 3, Ghiţă Irimescu 2, Timuszin Schush. Antrenor: Ion Crăciun.

Din Bihor, echipa campioană va pleca la Zagreb, pentru jocul din weekend din Liga Campionilor, în timp ce CSM Oradea va disputa următorul joc sâmbătă, la Bucureşti, cu Steaua, rămas restant din cadrul etapei a XIII-a a Ligii Naţionale.