Klaus Iohannis a declarat, luni, în cadrul unei conferinţe de presă, că le mulţumeşte românilor care l-au votat şi că va fi un preşedinte liber, care va reprezenta cetăţenii.

"Dragi români, cu peste 6,2 milioane de voturi m-aţi ales preşedinte al României. Vă mulţumesc. Mulţumesc tuturor celor care au ieşit ieri la vot, o prezenţă fenomenală, peste 64%, este cea mai plăcută surpriză din aceste alegeri", a declarat Iohannis.

Acesta a spus apoi că, odată trecută campania, este dispus să se apuce "foarte serios şi foarte hotărât" de treabă. "Românii au dat semnalul schimbării profunde în România. Acest semnal este extrem de puternic, atâr pentru mine cît şi pentru clasa politică", a spus el.

Klaus Iohannis a solicitat Parlamentului să pice legea amnistiei şi graţierii, iar apoi a rugat partidele politice să înceapă urgent discuţiile pe legea votului electronic şi a votului prin corespondenţă: "Nu vreau să se mai întâmple vreodată ce s-a întâmplat la votul în diaspora. Este inadmisibil".

"Un gând bun pentru partenerii noştri externi. Voi continua parteneriatele care sunt pilonii politicii externe ale României: parteneriatul strategic cu SUA, rolul şi locul nostru în NATO şi UE. Voi dovedi că România este un partener serios, credibil şi de cursă lungă", a mai spus preşedintele ales.

"Dragi români, voi fi preşedintele românilor. Voi fi un preşedinte liber, vă voi reprezenta pe voi", şi-a încheiat Iohannis discursul.