Peripeţii, pentru doi cetăţeni ungari, care au rămas înzăpeziți în Bihor chiar în ziua de Paşte.
Postul de Jandarmi Montan Stâna de Vale a fost anunţat duminică seară că pe drumul de la Barajul Leşu spre Stâna de Vale, se află o maşina cu număr de Ungaria, înzăpezită, în care se află două persoane. "Jandarmii s-au deplasat la faţa locului pentru a acorda ajutor şi a repune autovehiculul pe carosabil", anunţă, luni, un comunicat al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi.
Autoturismul a fost dus în siguranţă în staţiunea Stâna de Vale în aceeaşi seară, în jurul orei 23.10.
Persoanele implicate în incident nu au avut nevoie de îngrijiri medicale, mai arată informarea.
Turiştii sunt sfătuiţi ca, în această perioadă, să evite acest drum de acces către staţiunea bihoreană, dat fiind că este acoperit cu zăpadă, iar riscul de a rămâne blocaţi este foarte mare.