Formaţia orădeană de baschet masculin CSM a evoluat dezinvolt luni, la Arena "Antonio Alexe", în cadrul etapei a XIII-a a campionatului Diviziei A.

Baschetbaliştii orădeni au primit replica harghitenilor de la BC PH Csikszereda M. Ciuc, o echipă situată pe penultima poziţie a clasamentului, cu o singură victorie la activ. Valoarea modestă a adversarului s-a văzut şi-n acest joc, astfel că elevii antrenorului Cristian Achim au reuşit să se impună la o diferenţă de 28 de puncte, depăşind 100 de puncte înscrise, fapt ce i-a mulţumit din plin pe spectatori, care, chiar dacă aveau de a face cu un joc în care orădenii întâlneau o echipă codaşă a ierarhiei, au fost prezenţi în număr destul de mare, în jur de o mie.

Meciul a început foarte bine pentru orădeni, care în primul sfert s-au impus cu 23-16. Sfertul al doilea a consemnat însă o uşoară relaxare a baschetbaliştilor de la CSM, care la un moment dat s-au văzut chiar conduşi cu un punct pe tabela de marcaj. Încet, ei şi-au revenit însă şi până la pauza mare au reuşit să mai înscrie puncte importante, terminând victorioşi şi sfertul secund, cu 32-23.

După pauză, orădenii au fost mult mai stăpâni pe situaţie, pe fondul căderii fizice şi psihice a harghitenilor, gazdele desprinzându-se pe tabela de marcaj, astfel că sfertul III şi l-au adjudecat cu 31-21, iar ultimele 10 minute, şi pe fondul introducerii în teren a rezervelor, doar cu 20-18.

Cu rezultatul final de 106-78, CSM Oradea a obţinut, astfel, în faţa ciucanilor un succes incontestabil, a noua victorie din actuala ediţie de campionat, şi îi urcă pe locul al III-lea al ierarhiei la zi, cu 22 de puncte.

Sasha Topchov a fost cel mai eficace jucător al orădenilor în această dispută, cu 23 de puncte, urmat de Milos Markovic, cu 18 puncte. De la ciucani s-a remarcat, în special, Tucker Enrico Ramon, autor a 27 de puncte.

"Mă bucur foarte mult pentru victorie. Mă bucur că lumea a venit din nou la sală să ne vadă, fiindcă de fiecare dată când evoluăm în faţa spectatorilor noştri mi se întâmplă să simt un fior. S-a creat o atmosferă foarte frumoasă. Ne-am impus meritat şi sunt mulţumit că am reuşit să înscriem peste 100 de puncte. Mai avem două jocuri în acest an şi sperăm să le adjudecăm, astfel încât să acumulăm până la sărbători 11 victorii", a declarat, după joc, antrenorul orădenilor Cristian Achim.

CSM Oradea - PH Csikszereda M. Ciuc 106 - 78 (23-16, 32-23, 31-21, 20-18)

Sala: Arena "Antonio Alexe"

Spectatori: 1000

Arbitri: Mircea Serban, Istvan Bertalan, Vlad Potra

Comisar: Takacs Karoly

Marcatori CSM Oradea: Sasha Topchov - 23puncte, Milos Markovic - 18 p, Radu Rares Pasca - 14 p, Laszlo Lazar - 13 p, Milos Pesic - 10 p, Gediminas Navickas - 10 p, Nemanja Maric - 6 p, Andrei Pascu - 5 p, Silviu Lupusavei - 3 p, Vasile Stefan - 2 p, Laviniu Andrei - 2 p.

Principali marcatori PH Csikszereda M. Ciuc: Tucker Enrico Ramon - 27 p, Wilbert Emmanuel Dies - 19 p.