Decanul Facultăţii de Medicină face parte din Comisia Naţională de Aderare a României în spaţiul Schengen. "Nu prea văd legătura între medicină şi aderare". "Dar e evidentă: noi suntem consideraţi bolnavul Europei. În plus, marile noastre probleme sunt pe Justiţie. Dacă ai vedea ce sentinţe se dau uneori, ai înţelege că ele nu ţin de legalitate, ci mai degrabă de medicină. Mai exact de psihiatrie".
Citeşte toată retrospectiva săptămânii pe blogul lui Bihorel, www.bihorel.ro!