După universitari, şi magistraţii orădeni au descoperit beneficiile plagiatului. Adică plăcerea de a-şi motiva sentinţele preluându-le pe ale altora şi schimbând doar numele împricinaţilor, pentru a scăpa în acest fel de obligaţia de a explica raţionamentul care i-a condus la luarea unei decizii.

Unii o fac, însă, fără măcar să citească sentinţa pe care o plagiază, dând naştere la adevărate aberaţii juridice.

Citeşte ce aberaţii a copiat judecătoarea Diana Comşa în motivarea arestării tânărului din Săcuieni suspectat de crimă, pe www.bihorel.ro!