Debutul din partida de vineri, disputat pe Stadionul "Bihorul" din Beiuş, a fost favorabil gazdelor, care încă din minutul 4 puteau deschide scorul, dar Vanca a ratat lovitura de penalty acordată la faultul comis în careu de Ov. Ghilea asupra lui Agiurgioaie. Şi totuşi, în minutul 9 Morar a găsit spaţiul porţii orădene, învingându-l pe portarul Goiat şi deschizând scorul.

În replică, Luceafărul a fost la un pas de a restabili egalitatea, dar în minutul 30 Silaghi a respins cu capul de pe linia porţii mingea care se îndrepta spre gol. Şi transversala s-a dovedit a fi de partea gazdelor, mingea lobată peste portarul beiuşenilor Odobasian lovind bara, ocazie care a tras semnalul de alarmă pentru echipa lui Adrian David.

La reluare, după numai două minute, Paina a egalat cu un şut de la 18 metri, lăsându-l fără replică pe portarul Odobasianu (minutul 47, scor 1-1). Cinci minute a durat egalitatea pe tabela de marcaj, pentru că Vanca l-a surprins pe Goia cu un şut de la 14 metri, stabilind şi scorul final, de 2 la1. Era minutul 52 şi timp suficient pentru a se mai înscrie.

Până la încheierea timpului regulamentar de joc, beiuşenii au mai avut o oportunitate de a-şi majora avantajul, Higyed reuşind "performanţa" de a rata din 6 m, pentru ca de partea cealată, Paina şi Magda să nu găsească spaţiul porţi, iar Codoban să ia bara la ţintă.

CF Bihorul Beiuş - Luceafărul Oradea 2-1 (1-0)

Au marcat: Morar 9, Vanca 52 / Paina 47

CF Bihorul: Odobasianu - Silaghi, Mihoc, P. Ardelean, Cobârzan - Fl. Popa, Drule (85 Borza), Vanca, Morar (75 Toader) - Trip (89 Şerb), Agiurgioaiei (60 Higyed). Antrenori: Adrian David şi Alin Popa.

Luceafărul: Goia - Letan, Cura, Indrieş, Tăut (69 Codoban) - G. Bogdan, Micaş, Ov. Ghilea (61 Roşu), Magda - Ţârlea, Paina (77 R. Ardelean). Antrenor: Dacian Nastai.
Arbitri: Bogdănel Bărbuş - Ionuţ Sava şi Nicolae Lucaci (toţi din Baia Mare). Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timişoara) şi Ioan Miszti (Cluj-Napoca).