Primăria Oradea a anunţat că încasarea taxelor şi impozitelor locale a fost reluată marţi dimineaţă. "Ghişeele 21-27 din Centrul pentru relaţii cu publicul au reluat activitatea de încasare a impozitelor şi taxelor de orice fel, datorate bugetului local. Totodată, s-a reluat şi încasarea prin intermediul sistemului de plăţi online de pe site-ul Primăriei Municipiului Oradea (www.oradea.ro), prin unităţile Direcţiei de Poştă, precum şi prin unităţile CEC", se arată într-un comunicat transmis marţi de dimineaţă.
Încasarea taxelor şi impozitelor a fost suspendată parţial, deoarece în perioada 3-9 ianuarie. Direcţia Economică a actualizat baza de date cu impozitele pe anul în curs şi a întocmit situaţia restanţierilor.
"Întrucât operaţiunile specifice începutului de an fiscal, derulate de Direcţia Economică s-au finalizat mai repede, reluarea activităţii de încasare a impozitelor, prevăzută iniţial pentru 11 ianuarie 2012, s-a devansat cu o zi, astfel încât cetăţenii pot să-şi achite începând de azi, 10 ianuarie 2012, impozitele şi taxele datorate bugetului local", mai arată comunicatul.
Informarea a mai punctat că orădenii pot beneficia în continuare de facilitatea conferită prin Ordinul 259 din 2011, potrivit căruia persoanele fizice şi juridice care şi-au achitat integral până la sfârşitul anului sumele restante la data de 31 august 2011 plus 50% din majorările datorate la data plăţii au beneficiat de o reducere cu 50% din majorările de întârziere. În baza aceluiaşi normativ, restanţierii care îşi vor achita până la 30 iunie 2012 datoriile plus 75% din majorările datorate la data plăţii vor fi scutiţi de plata a 25% din majorările de întârziere.
În plus, persoanele fizice care îşi vor achita integral impozitele pe proprietate până la data de 31 martie vor beneficia de o bonificaţie de 8%, iar persoanele juridice vor avea reduere de 5%.