Formaţiile bihorene de fotbal din Liga a III-a au înregistrat sâmbătă, în etapa a III-a rezultate contradictorii. Astfel, dacă Luceafărul Oradea s-a impus pe teren propriu, cu 3-0 în faţa celor de la CS Iernut, în schimb, CS Oşorhei a cedat cu 2-3 disputa din deplasare, de la Dej, cu Unirea.

Deşi este nou-promovată, echipa Luceafărul Oradea se anunţă deja ca una dintre principalele favorite la câştigarea Seriei a V-a. Şi de această dată, elevii antrenorului Zsolt Muzsnay şi-au îndeplinit norma de trei goluri marcate, de această dată în faţa unui adversar ceva mai modest, dar care s-a apărat destul de bine, astfel încât la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

În repriza a doua, după ce Tătar a trimis mingea în bară, în minutul 74, căpitanul gazdelor, Balea, a deschis scorul, printr-o reluare din 8 metri, după centrarea lui Balla.

În minutul 80, atacantul orădenilor Modan a marcat pentru 2-0, însă scorul final a fost stabilit de acelaşi Balea, care  a transformat un penalti, scos de Ionuţ Ban.

Luceafărul Oradea – CS Iernut 3-0(0-0)

Au marcat: Balea (min. 74 şi 84 - pen.), Modan (min. 80)

Luceafărul: Goia - Tătar (min. 83 Teşedan), M. Popa,   Ciuciu, Jude (min. 78 Cigan) - Ad. Balea (cpt.), Ţegle, Mihuţa, Balla - P. Chiş (min. 62 I. Ban), Zs. Lukacs (46 Modan). Antrenor: Zsolt Muzsnay

CS Iernut: Crăciun - Groza, Şt. Popa, Căliani (min. 86 Olar), An. Balea (cpt.), Fekete (min. 86 Laslo), Petra (min. 78 Roman), Drăghici ( min. 63 R. Rotaru), Ungur, Ghirca şi I. Cheţan.  Antrenor: Nicolae Ghira.

Cealaltă reprezentantă a Bihorului, CS Oşorhei a cedat la sâmbătă, la Dej, în faţa formaţiei locale, FC Unirea Dej, cu scorul de 2-3. Experimentaţii Bălţoi şi Nalaţi, de la gazde şi Todea, de la oaspeţi, s-au numărat pe lista marcatorilor unei partide în care CS Oşorhei a evoluat bine, cu excepţia primelor 15 minute.

"Am început jocul de la 2-0, din acel moment şi până în ultimul minut am deţinut controlul partidei. Pe fondul dominări noastre am mai încasat un gol trebuind să reluăm munca de la capăt. Am avut ocazii clare, uriaşe, de a egala. Felicit băieţii pentru jocul prestat, cu excepţia primelor 15 minute", a declarat, după partidă, antrenorul echipei bihorene, Călin Cheregi.

FC Unirea Dej – CS Oşorhei 3-2 (2-1)

Au marcat: Bălţoi 6, Nalaţi 15 şi Ozevehe 73/ Todea 38, Trip 88 pen.

FC Unirea Dej: Blaga - Podină, Szabolcs, Saidou,  Hasnaş -  Nalaţi, Itu Cătălin - Rogozan, Bălţoi, Paul Bogdan (71 Ozovehe) - Alex Florin. Antrenor: Dan Mănăilă.

CS Oşorhei: Hava – A. Petricău, Pintea (85 Cervinschi), Pop Şerban, V. Petricău - Cuc, Mălaiu (46 Cornea) – Costea (74 Borşa), Todea, Trip – Hosu (63 Sg. Ban). Antrenor: Călin Cheregi.