Formaţia Luceafărul Felix a obţinut un rezultat de egalitate vineri, în deplasare, pe terenul celor de la CS Mioveni, într-un joc ce a contat pentru etapa cu numărul 24 din seria vestică a Ligii a II-a.

Antrenorul Florin Farcaş a simţit bine: Luceafărul a spart gheaţa în deplasare în acest retur, aşa cum a declarat înainte de joc tehnicianul bihorean că se va întâmpla, şi s-a întors de la CS Mioveni cu un punct important în economia luptei pentru salvarea de la retrogradare.

Partida s-a încheiat cu scorul de 0-0, bihorenii reuşind să închidă bine spaţiile spre poarta lui Sălăjan, iar când fundaşii au fost depăşiţi portarul a avut intervenţii salvatoare cum s-a întâmplat la lovitura de cap al lui Arnăutu din minutul 20.

Luceafărul a terminat meciul cu un om în minus, Ianc fiind eliminat în minutul 89 după ce a văzut al doilea cartonaş galben.

"Este primul punct cucerit de noi în deplasare în acest retur luat pe terenul unei echipe bune. Nu ne-am cantonat doar în defensivă, ci am pus şi probleme în atac, având câteva bune situaţii de a marca prin Popescu, Ianc, Roşu sau Bundea. Permutările făcute în echipă au dat roade şi mă pot declara mulţumit de felul cum s-a mişcat echipa în acest joc", a declarat, la final, antrenorul Florin Farcaş.

CS Mioveni - Luceafărul Felix 0-0

Stadion: Orăşenesc din Mioveni

Spectatori: 200

CS Mioveni: Popescu - Cotigă, Pătraşcu, M. Olteanu, Dragu - Mazilu (83 Marc), Dragalina, Boboc, I. Stancu (65 Bălan) - Ayza, Arnăutu (76 Vintilă). Antrenor: Flavius Stoican

Luceafărul: Sălăjan - Letan, Mintaş, Cura, A. Achim - Ov. Ghilea (46 Neaga) - Ianc, Haş, D. Muntean, C. Roşu (70 Sg. Pop) - Gh. Popescu (80 Bundea). Antrenor: Florin Farcaş

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbuleţ şi Cosmin Vatamanu (toţi din Bucureşti).

Observatori FRF: Veres Gyula (Sfântu Gheorghe) şi Victor Cruceană (Bucureşti).

În alte partide ale etapei din acest sfârşit de săptămână, echipele de pe primele locuri, ACS Poli şi Corona Braşov s-au impus clar pe teren propriu, ambele înscriind câte patru goluri. De asemenea, UTA a dispus cu 3-0 de FC Argeş.