Deși a întâlnit o echipă cu moralul la pământ după cinci înfrângeri, dar și cu probleme financiare, pe FC Zalău, jucătorii formației Luceafărul Oradea, liderul clasamentului după cinci etape în Seria a V-a a Ligii a III-a, nu au reușit să se impună în jocul din deplasare de vineri, remizând cu scorul de 1-1.

Gazdele au început bine și, surprinzător, în fața unui public numeros, au deschis scorul încă din minutul 5, când la o centrare în careu a lui Supuran, un fundaș bihorean a respins greșit balonul, iar Chețan a trimis din 5 metri, sub bară.

Evoluția bună a ultimei clasate din această confruntare i-a surprins și pe jucătorii orădeni, care totuși au revenit pe finalul primei reprize și chiar au restabilit egalitatea, în prelungirile primului mitan, când Istvan Balla a reușit să marcheze.

În minutul 70 s-a produs un moment interesant, gazdele, prin Cristian Tăbîrță, au marcat, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid, astfel că spiritele s-au încins atât în teren, cât și pe bancă, unde deciziile ”centralului” au fost contestate de ambele tabere.

Partea a doua a aparținut totuși orădenilor, Luceafărul având mai mult posesia, însă FC Zalău nu s-a pierdut, iar pe final a avut și noroc, la două ocazii mari ale bihorenilor.

De precizat că în ultimele 10 minute, orădenii au jucat în inferioritate, după ce Adrian Balea a văzut al doilea cartonaș galben, dar până la final nu s-a mai întâmplat nimic, rezultatul partidei rămânând 1-1.

FC Zalău – Luceafărul Oradea 1-1 (1-1)

Au marcat: Liviu Chețan (5) / I. Balla (45+2)

FC Zalău: Cristian Man - Sergiu Bercean, Flavius Dumbrăvean, Gabriel Burcă, Tonko Robert, Liviu Cheţan, Ibrahim Jamilu, Raul Stanciu (cpt.), Angelo Simon, Daniel Supuran şi Cristian Tăbârţă. Rezerve: Vlad Muscan - Alexandru Pop, Ionuţ Blaga, Alexandru Flueraş, Răzvan Meleg, Vlad Tohat şi Alexandru Neagotă. Antrenori: Costică Olariu ş Cristian Oros

Luceafărul Oradea: Alin Goia - Dorin Jude, Sergiu Ciuciu, Balla Istvan, Lukacs Zsombor, Cristian Cigan, Mădălin Popa (cpt.), Flavius Drăgan, Alin Tegle, Paul Mihuţă şi Raymond Lukacs. Rezerve: Cosmin Verdeş - Adrian Balea, Alin Floruţ, Dacian Ban, Paul Chiş-Toie, Nicu Modan şi Florin Teşedan. Antrenor secund: Kiss Alexandru