Etapa a XVII-a a Ligii a IV-a Bihor la fotbal a programat derby-ul campionatului, care le-a adus față în față pe primele două clasate, Luceafărul Oradea și FC Hidișel. Meciul, desfășurat pe terenul primei echipe, a consemnat victoria clară a celor de la Luceafărul, cu scorul de 3-0, ceea ce o detașează pe formația antrenată de Zsolt Muzsnay la 10 puncte în fruntea clasamentului.

După o primă repriză în care nu s-a marcat nici un gol, în mitanul secund, jucătorii de la Luceafărul s-au descătușat și au marcat trei goluri, prin Tătar, în minutul 59, și C. Roşu, în minutele 76 şi 88.

Astfel, Luceafărul a făcut un pas important spre câștigarea campionatului și participarea la barajul de promovare în Liga a III-a, fiind greu de crezut că până la final mai poate pierde prima poziție.

Într-o altă partidă a etapei din week-end, Crișul Sântandrei s-a impus în deplasare, la Oradea, pe Stadionul Motorul, în fața formației FC Bihor II, cu scorul de 2-0. Tot cu 2-0 în deplasare s-a impus și Bihorul Beiuș la Borș, în timp ce alte succese pe teren străin în această rundă le-au reușit CSU Partium Oradea, Poiana Budureasa Vașcău și Olimpia Salonta.

Scorul etapei l-a realizat însă, pe teren propriu, FC Universitatea Oradea, care s-a impus cu 8-2 în fața ultimei clasate, CF Liberty Pomezeu.

Rezultatele și marcatorii etapei a XVII-a a Ligii a IV-a Bihor la fotbal:

FC Bihor II Oradea - Crişul Sântandrei   0-2

Marcatori: Cr. Fitero 5, Gavrilaș 90+3

FC Universitatea Oradea - CF Liberty Pomezeu 8-2

Marcatori: Chebeleu 23, 45, 47, Moga 33, Magui 56, 69, A. Pop 58, 74 / Costin 8, Rada 25

3. Crișul Sântandrei               17    12    2      3      54-13        38

4. CSO Ştei                                         17    11    3      3      36-16       36

5. Olimpia Salonta                 17    11    2      4      40-19         35

6. Bihorul Beiuş                     17    10    4      3      41-17          34

7. Partium Oradea                  17    9      2      6      32-27          29

8. FC Bihor II                         17    8      1      8      36-22         25

9. Viitorul  Borş                     17    9      1      7      28-39           25

10. Viitorul Marghita              17    7      2      8      26-30           23

11. Unirea V. Mihai               17    5      1      11    28-34            16

12. Victoria A. Iancu             17    3      3      11    17-39            12

13. Univ. Oradea                    17    3      3      11    22-50            12

14. Poiana Budureasa            17    3      1      13    12-51             10

15. Crișul Aleşd                     17    3      1      13    18-62            10

16. Liberty                              17    0      0      17    14-110            0