Semifinalele fazei judeţene a Cupei României la fotbal au adus eliminarea echipelor favorite, astfel, primele clasate în Liga a IV-a, Luceafărul Oradea şi FC Hidişel au fost învinse şi au părăsit competiţia.

Deşi a evoluat pe teren propriu, liderul autoritar al Ligii a IV-a, Luceafărul Oradea, a cedat în faţa celor de la Crişul Sântandrei. După un meci disputat, la finele timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 1-1, după ce gazdele au egalat în minutul 4 al prelungirilor, prin Morna. Scorul a fost deschis de fostul jucător al FC Bihoru, Sebastian Sfârlea, care a înscris din penalty în minutul 13.

Pentru ca o echipă să fie desemnată calificată, au urmat apoi două reprize de prelungiri a câte 15 minute, la finele cărora scorul a fost tot egal însă, dar 2-2, după ce oaspeţii au înscris pentru 2-1 în antrenorul-jucător Ciprian Dianu, în minutul 115, două minute mai târziu, Luceafărul a egalat prin Balea.

Au urmat apoi loviturile de departajare, unde mai precişi, cei de la Sântandrei au câştigat cu scorul general de 7-6, Luceafărul ratând un penalty prin Floruţ.

Luceafărul Oradea – Crişul Sântandrei 6-7 (0-0, 1-1, 2-2), după loviturile de departajare

Au marcat: Sfârlea 31 (11 m), Balea 117 – Morna 90+4, Dianu 115

La penalty-uri au marcat: Balea, Sfârlea, Tegzeş şi Agiurgioaiei pentru gazde, respectiv Morna, Şumălan, Ungur, Boneta şi Găvrilaş pentru oapseti. A ratat: Floruţ (Luceafărul).

C. roşu: Matei (Sântandrei) min., 120 pentru cumul

Luceafărul: Goia (90+1, Mihelea) – Tătar, Balea, Floruţ, Agiurgioaiei, Balla, Sfârlea, M. popa (15, Jude), Modan (46 g. Ghilea), Tegzeş, Teşedan. Antrenori: Muzsnay Zsolt şi Kiss Alexandru.

Crişul: Avram – Fitero, Matei, Şumălan, Dărăban, Boneta, Găvrilaş, Cl. Copil (90+5 Chisvasi B), Kingsley (71 T. Popa, 84 Dianu), Ungur, Morna. Antrenor: Ciprian Dianu.

Au arbitrat: Adrian Pop – Ionuţ Cheregi şi Cristian Gozman. Observator AJF: Gheorghe Rusu.

Cealaltă echipă calificată în finală fazei judeţene a Cupei României este CF Bihorul Beiuş care a dispus, tot miercuri, pe teren propriu de FC Hidişel, ocupanta locului al III-lea în Liga IV, cu scorul de 2-1. La pauză beiuşenii conduceau cu 2-0, prin golurile marcate de Chiş-Toie, în minutul 13 şi V. Silaghi, în minutul 41. Pentru FC Hidişel a marcat în repriza a doua, Buştea, în minutul 73.

CF Bihorul Beiuş – FC Hidiselul de Sus 2-1 (2-0)

Au marcat: P. Chiş Toie 13, Silaghi 45 – Buştea 73

CF Bihorul: Odobasianu – Szatmari (63., Mikle), Mihoc, Stan, Toma, F. Popa, Dumbrăveanu, V. Silaghi, Mihuţa (90+2 Kuruţ), Chiş Toie (84 Turle), A. Ban (55., Iştoc). Antrenori: Alin Popa şi Ciprian Carţiş.

FC Hidişel: Bărăian – Avram, Abrudan (29., Pereţ L.), D. Cuc, Junc, Cozac, Fărcuţa, Ţepele, Pocian R., Bundea, Buştea. Antrenor: Adrian Iova.

Au arbitrat: Călin Ilea – Radu Pantea şi Rareş Lakatoş. Observator AJF: Petru Boroş.

Pe data de 2 iunie, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Bihor va stabili locul şi data de disputare a finalei fazei judeţene a Cupei României. Conform preşedintelui AJF, Valer Vancea, există două variante, pe terenul echipei mai slab cotate, "conform regulamentului", sau pe teren neutru, aşa cum susţin cei de la Sântandrei, care ar dori să se dispute pe teren neutru la Oradea, pe Stadionul Iuliu Bodola, "întrucât şi finala fazei naţionale a competiţiei are loc pe cel mai mare stadion din ţară, şi finala fazei noastre ar trebui să se dispute pe cel mai mare stadion din judeţ", după cum susţine Ciprian Dianu, antrenorul echipei Crişul Sântandrei.