Formaţia bihoreană de fotbal Luceafărul Oradea a încheiat turul de campionat a Seriei a V-a din Liga a III-a cu o victorie la două goluri, obţinută sâmbătă, în deplasare, la Bălan, în judeţul Sălaj, pe terenul ultimei clasate, echipa locală Luceafărul.

Meciul, controlat de bihoreni, a fost câştigat de Luceafărul Oradea, cu scorul de 3-1, după ce la pauză conducea cu 2-0. A fost şi prima partidă pe banca tehnică a orădenilor a antrenorului Dan Dobai, cel care l-a înlocuit înaintea acestei etape pe Zsolt Muzsnay.

Bihorenii au deschis scorul în minutul 18, când Cristian Cigan a finalizat cu un şut de la 16 m o acţiune personală, mingea deviată de un fundaş advers păcălindu-l pe portarul Petcu. Apoi, în minutul 28 scorul a devenit 2-0 pentru Luceafărul Oradea, după ce Balla a reuşit golul meciului, cu un şut trimis în diagonală de la 28 de metri direct în vinclu.

La şapte minute după pauză, acelaşi Cristian Cigan a mărit avantajul orădenilor, reluând cu capul în plasă, după un corner executat de Balla. Totuşi, în minutul 57, Teglaş a marcat golul de onoare al gazdelor, înscriind din a doua încercare, după ce primul său şut a lovit bară.

De menţionat că pe final bihorenii puteau să-şi majoreze scorul, numai că Zsombor Lukacs şi Jude au expediat balonul în bară.

Cu această victorie, coroborat şi cu celelalte rezultate consemnate în ultima etapă a turului, Luceafărul Oradea a încheiat prima jumătate a campionatului pe locul II, la trei puncte în spatele liderului, Avântul Reghin, fapt apreciabil având în vedere că bihorenii doar în vara acestui an au promovat în eşalonul al III-lea. În total, spotivii bihoreni au acumulat 28 de puncte, 8 victorii, 4 rezultate de egalitate şi a suferit o singură înfrângere.

Luceafărul Bălan - Luceafărul Oradea 1-3 (0-2)

Au marcat: Teglaş 57 / Cr. Cigan 18 şi 52, Balla 28

Luceafărul Bălan: Petcu (76 Groza) - Lazăr, Buda, Haiduc, Nagy, Turcu, Ciaca, Brânduşe (85 M. Colcear), D. Colcear (46 Odenie), Porumb, Teglaş. Antrenor: Călin Pop

Luceafărul Oradea: Goia - Fl. Drăgan (70 I. Ban), Ciuciu, Bactăr, Jude - Balea (58 Lukacs Zs.), Floruţ (65 G. Ghilea), Ţegle, Balla - P. Mihuţa (74 Modan), Cr. Cigan. Antrenor: Dan Dobai.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XIII-a (ultima a turului) din campionatul Seriei a V-a a Ligii a III-a la fotbal: