Ocupanta locului IX în clasamemntul seriei a V-a, liga a III-a, CFR Simeria, a venit vineri la Borş pentru a-şi vinde scump pielea. Oaspeţii au avut o primă repriză surprinzător de bună în care doar intervenţiile portarului Goia a făcut ca scorul să nu se modifice în faţa ceferiştilor. De trei ori goal-keeperul orădean s-a opus deschiderii scorului la acţiunile de atac ale lui Pepenaru, Suciu şi Fărcăşanu, după care gazdele au revenit în joc şi Ovidiu Ghilea (minutele 21 şi 23) a pus în pericol buturile adverse.

Cea mai mare ocazie de gol de până atunci s-a derulat la poarta Luceafărului, în minutul 27, când Dăscălescu a scăpat singur cu Goia, dar a şutat peste poartă. Contrar cursului jocului, gazdele au reuşit să înscrie singurul gol al partidei în minutul 33, când Buştea a finalizat cu o lovitură de cap acţiunea iniţiată de Bogdan şi Popescu (1-0). Şi repriza secundă a debutat cu acţiuni la poarta lui Goia, dar fără rezultat pe tabela de marcaj. Ultima ocazie de a egala s-a derulat în minutul 88, când Păcurar a şutat din poziţie favorabilă peste poartă.

Pe de altă parte, CF Bihorul Beiuş nu mai reuşeşte să câştige pe teren propriu, pierzând puncte preţioase. Din fericire pentru beiuşeni, din seria a V-a retrogradează doar o singură echipă, iar Becicherecu Mic nu pare să aibă potenţialul de a părăsi această poziţie. Astfel, echipa bihoreană nu pare să se întrebuinţeze prea serios, singurele meciuri pe care le-a abordat cu dorinţa de a câştiga - şi a reuşit - fiind cele cu Luceafărul Oradea şi ACS Recaş.

Vineri, CF Bihorul Beiuş nu s-a remarcat cu nimic în cele 90 de minute disputate. Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul destul de repede, în minutul 12, prin Budur (0-1), scor cu care s-a şi încheiat prima repriză. Nici repriza secundă nu a debutat mai bine pentru gazde. Mai mult, beiuşenii au încasat un gol antologic, Lung reuşind să-l surprindă pe portarul gazdelor, Odobasianu, ieşit din poartă, cu un şut de la peste 50 de metri (0-2).

Cu o pregătire fizică superioară, Naţional Sebiş a dominat şi finalul de partidă, reuşind să mai înscrie o dată prin Leucuţă, în minutul 86 (0-3).

Luceafărul Oradea - CFR Simeria 1-0 (1-0)

A marcat: Buştea 33

Luceafărul: Goia - Letan, Indrieş, Cura, Briciu - G. Bogdan (82 Ardelean), Ov. Ghilea (46 Micaş), Magda, Buştea (65 Codoban) - Paina (74 Ember), Popescu. Antrenor: Dacian Nastai.

CFR: Dragotă - Bud (48 Buta), Fărcăşanu (69 Tecs), Vârtan, Suciu (60 Păcurar) - Zaha, Riviş, Dăscălescu, Bârsan - Pepenar, Lazăr (78 Chelariu). Antrenor: Darius Opric.

Cartonaşe galbene: Popescu / Zaha, Bârsan.

Arbitri: Constantin Stamatoiu (Arad), Alexandru Cerei, Ovidiu Trenca (Cluj) - asistenţi. Observatori: Dinu Lucaciu (Jibou), Romeo Malac (Timişoara)

CF Bihorul Beiuş - Naţional Sebiş 0-3 (0-1)

Marcatori: Budur 12, Lung 47, Alex. Leucuţa 86.

CF Bihorul: Odobasianu - Silaghi, Cobârzan, Mihoc, Şerb (46 D. Toma) - Fl. Popa (74 Roman), Vanca, Drule, Toader (46 Agiurgioaie) - Morar, Higyed (87 Turcan). Antrenori: Adrian David şi Alin Popa.

Naţional: Paşcalău - Budur (81 Feieş), Lenghel, Cornea, Lung - Viderok, Pavel, S. Leucuţa (68 Ivancea), Iambor (60 Necşulescu) - Cr. Luca (86 Malancu), Alex. Leucuţa. Antrenor: Adrian Abrudan. Cartonaşe galbene: Odobasianu, Cobârzan, Fl. Popa, Morar / Budur.

Arbitri: Ciprian Demian (Zalău) - la centru; Sorin Balint, Claudiu Lucaciu (Cluj) - asistenţi. Observatori: Ion Hotico (Baia Mare), Viorel Boiţ (Timişoara).