Luceafărul Felix a obţinut sâmbătă, la Deva, în prima etapă a returului Ligii a II-a, o victorie scontată pe terenul unei echipe a Mureşului încropite în ultimul moment. Diferenţa de valoare şi de pregătire şi-a spus cuvântul, astfel că elevii antrenorului Leo Grozavu s-au impus clar, cu scorul de 4-0 (4-0).

Seria golurilor a fost deschisă de Constantin Roşu, care l-a învins pe C. Apostol cu un şut plasat de la 12 metri (10). Noul căpitan, Zeno Bundea, a dublat avantajul în minutul 18 cu un şut din unghi. Superioritatea din teren a fost concretizată apoi prin încă două goluri marcate de tinerii Constantin Roşu (32) şi Cristian Andor (38 ).

Aflându-se cu sacii în căruţă încă din prima repriză, Luceafărul Felix şi-a conservat avantajul în partea a doua, când a mai irosit trei-patru situaţii de gol. A şi marcat golul cinci prin T. Moldovan, însă reuşita golgeterului bihorean a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Pentru Luceafărul Felix au evoluat la Deva: B. Miron - Mihuţ, Letan, D. Mureşan, A. Achim - Ianc (75 Svarczkopf), Lupuţ (61 D. Muntean), Bundea (61 Codoban) - C. Roşu, T. Moldovan, Cr. Andor.

Victoria a constituit un motiv în plus de bucurie pentru portarul Bogdan Miron, care a împlinit în ziua jocului 22 de ani.

În urma acestui succes, coroborat şi cu înfrângerea FC Bihorului pe teren propriu, Luceafărul a urcat o poziţie în clasament, aflându-se acum pe locul IX, cu 22 de puncte.

Rezultate şi marcatorii în etapa a XVI-a din Seria a II-a a Ligii a II-a:

Mureşul Deva - Luceafărul Felix 0-4 (0-4). C. Roşu '10 şi 32, Bundea '18, Cr. Andor '38
Arieşul Turda - Gaz Metan Severin 0-3

Arieşul Turda s-a retras din competiţie după terminarea turului şi va pierde meciurile rămase de disputat cu 0-3.