Este luni dimineaţă, prima zi după o intensă campanie electorală, pe care, atunci când am început-o, îmi era greu s-o văd dusă la bun sfârşit, conştientă că m-am angajat la o cursă care îmi depăşea resorturile emoţionale. După ce aflu că nu am trecut pragul electoral pentru a intra în Consiliul Local, răsuflu cu o neînţeleasă uşurare.

Totuşi, mintea mea refuză să se acomodeze aşa repede cu noua realitate. Cedez îndemnului interior şi mă întreb: cu ce rămân după această experienţă? Oricum aş calcula, rămân cu multe.

Am fost provocată să ies din zona mea de confort, astfel încât simt că am mai crescut niţel şi asta îmi prinde bine. Am avut alături oameni valoroşi, pe mulţi nu i-am cunoscut până atunci, oameni care au arătat sacrificiu şi dăruire, care m-au făcut să mă simt mică în comparaţie cu statura caracterului lor.

Am învăţat că oamenii buni sunt buni pur şi simplu, iar alţii, tot fără un motiv anume, sunt batjocoritori pur şi simplu. Cei dintre noi care mai spunem din când în când Tatăl Nostru ştim că suntem datori să iertăm greşiţilor noştri.

Am învăţat că e greu să-ţi dovedeşti neutralitatea politică, oricât de reală ar fi. Unii m-au acuzat că sunt din trupa lui Bolojan, iar ceilalţi că lupt "împotriva unui sistem care funcţionează", şi nici unii, nici alţii nu au avut dreptate.

Am învăţat că nu trebuie să răspund provocărilor înainte să verific sursa, chiar dacă toată viaţa am fost un soi de "people pleaser". Am învăţat să spun "nu" sfaturilor care nu se potriveau profilului meu. Oricât de mult au insistat unii să mă împingă spre o campanie mai agresivă, mereu am avut acelaşi răspuns: nu fac şi nu spun nimic din ce nu sunt sau nu simt. Am rămas cu stigmatul de "prea soft", dar cu conştiinţa curată. Aş putea continua lista, dar mă opresc. Unele lucruri, ca să rămână frumoase, nu se pot împărtăşi.

Este luni, deci în curând ajunge Miriam, minunea mea de 9 ani, de la şcoală, şi ştiu care va fi prima ei întrebare: "Mami, mami, ai câştigat?". Nu... Şi e OK.

Nadia Pal
Candidat independent la Consiliul Local Oradea