15 deținuți din Penitenciarul de maximă siguranță din Oradea participă în aceste zile la o activitate în afara închisorii, învățând cum se produc piese auto într-o fabrică modernă cu capital românesc, mai precis SC Valtryp.
Conform unei informări trimise de comisarul Adina Bîrda, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Oradea, activitatea este organizată pentru ca persoanele private de libertate să se familiarizeze cu munca într-o firmă din industria de automotive.
„Având în vedere Strategia Națională de Reintegrare Socială și importanța activităților de formare profesională pentru sprijinirea demersurilor de reintegrare pe piața muncii, un grup de până la 15 persoane private de libertate din Penitenciarul Oradea, participă începând cu data de 16.05.2023, sub coordonarea specialiștilor din cadrul serviciului educație și al serviciului siguranța deținerii, la o activitate de formare organizată în colaborare cu societatea VALTRYP Oradea, pentru dezvoltarea unor abilități practice și pentru familiarizarea cu sarcinile și responsabilitățile unui angajat din industria de automotive”, a transmis reprezentanta Penitenciarului Oradea.
Concret, „persoanele private de libertate se vor familiariza cu procesele de producție, de la cei mai buni specialiști, într-o fabrică modernă, cu capital 100% românesc, ce produce în condiții de eficiență energetică, piese și accesorii pentru cele mai prestigioase mărci auto”.
Prin comunicat, Penitenciarul Oradea transmite mulțumiri conducerii și angajaților SC Valtryp Oradea pentru „deschiderea manifestată pentru sprijinirea demersurilor de reintegrare socială a persoanelor private de libertate”.