Pasagerul care a ajuns cu capul și un braț în afara unui avion Ryanair, după ce geamul de lângă locul său s-a spart în timpul zborului, a povestit coșmarul prin care a trecut. La 11 zile după incident, sârbul Ljubisa Karović spune că zgomotul asurzitor îl urmărește și când încearcă să doarmă. Bărbatul crede că centura de siguranță i-ar fi salvat viața, dar își pune supraviețuirea și pe seama credinței.

În vârstă de 61 de ani, Karović se afla pe locul 11F, lângă geam, într-un avion care zbura din Salonic, Grecia, spre Memmingen, în apropiere de München, Germania. Dormea când geamul s-a spart brusc.

„Explozia este ceea ce îmi amintesc”, a declarat antreprenorul sârb într-un interviu acordat în exclusivitate publicației britanice The Guardian.

În urma depresurizării cabinei, partea superioară a corpului său a fost trasă prin deschizătura rămasă în locul geamului. Potrivit avocatului său, Vasilis Tsiaras, bărbatul a ajuns, la o altitudine de aproximativ 4.500 de metri, cu capul și brațul drept în afara aeronavei, care se deplasa cu peste 600 km/h, și și-a pierdut cunoștința.

Circumstanțele exacte în care geamul a fost distrus sunt încă investigate. The Guardian a relatat că, în urma unei defecțiuni la motor, unele componente desprinse ar fi lovit geamul acrilic. Aeronava în care s-a petrecut incidentul este un Boeing 737 operat de Malta Air, subsidiară a Ryanair.

„Poate că a fost destinul”

Karović, care a fost externat din spital cu aproximativ patru zile înaintea interviului, poartă o orteză cervicală și are arsuri și vânătăi pe brațul drept, până spre piept. El spune că încă îl dor capul și gâtul și că nu își amintește tot ce s-a întâmplat.

Bărbatul consideră că a fost salvat de centura pe care o purta în momentul incidentului. „Sunt norocos. (...) Nu-mi amintesc prea multe și încă mă dor capul și gâtul, dar sunt în viață. Poate că m-a salvat centura de siguranță. Dar poate că a fost destinul. Cred în Dumnezeu și Îi mulțumesc în fiecare zi”, a spus sârbul, pentru publicația britanică. 

Medicii i-au recomandat să poarte orteza timp de cel puțin șase săptămâni, după care vor stabili dacă este necesară o intervenție chirurgicală. Deși era obișnuit să călătorească frecvent cu avionul, Karović spune că acum se înfioară la gândul unui nou zbor.

Bărbatul se îndrepta spre Germania pentru a sărbători ziua de naștere a fratelui său. Soția sa, Svetlana, se afla în același avion, cu trei rânduri mai în spate.

După spargerea geamului, măștile de oxigen au coborât, iar sticle și alte obiecte au început să zboare prin cabină. Mai mulți pasageri l-au prins pe Karović și au încercat să-l țină în avion. Potrivit soției sale, un bărbat despre care crede că era albanez a avut un rol decisiv. Acesta ar fi încercat mai întâi să acopere deschizătura cu o geantă, care a fost imediat aspirată în exterior, apoi cu o valiză, care a rămas în dreptul ferestrei. Momentele în care Karović s-a aflat parțial în afara avionului ar fi durat între un minut și jumătate și două minute.

Soția și avocatul bărbatului susțin că, în clipele critice, ajutorul a venit din partea pasagerilor, nu a însoțitorilor de bord. Avocatul Tsiaras a afirmat, invocând relatările martorilor, că membrii echipajului ar fi fost paralizați de frică.

Ce spune Ryanair

Ryanair a respins acuzațiile privind lipsa de reacție a echipajului. Compania a explicat pentru The Guardian că, în timpul depresurizării și al coborârii de urgență, atât pasagerii, cât și însoțitorii de bord trebuie să rămână așezați, cu centurile și măștile de oxigen puse.

Potrivit operatorului aerian, imediat ce avionul a ajuns la o altitudine sigură, echipajul l-a asistat pe Karović, l-a mutat lângă soția sa și a solicitat unui medic aflat la bord să rămână cu cei doi până la aterizarea în siguranță la Salonic. Totodată, ar fi fost pregătită asistență medicală la sol.

De asemenea, directorul financiar al grupului Ryanair, Neil Sorahan, a declarat separat pentru The Guardian că echipajul a făcut „o treabă fenomenală”.

Sorahan a afirmat și că este prea devreme pentru a discuta despre eventuale despăgubiri, până la încheierea anchetei. Investigația este condusă de Consiliul Național pentru Siguranța Transporturilor din SUA (NTSB), cu participarea Ryanair.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!