Nicio formă de autonomie nu încalcă Constituţia României ori legile internaţionale şi europene, a declarat ministrul ungur de Externe Janos Martonyi miercuri, răspunzând unor critici cu privire la marşul secuilor şi presiunile maghiarilor din Transilvania pentru obţinerea autonomiei.
Într-un interviu pentru postul public de radio Kossuth, Martonyi a declarat că prevederea Constituţiei potrivit căreia România este un stat-naţiune nu exclude posibilitatea ca unităţi locale să se autoadministreze, ceea ce nu ar afecta unitatea statului.
"Nimeni nu vorbeşte despre o enclavă separată în mijlocul României", a subliniat şeful diplomaţiei ungare.
Dacă vasta majoritate a unei comunităţi cere o formă de administraţie autonomă sau autoguvernare, este un principiu democratic ca majoritatea să o ia în serios şi să declanşeze negocieri asupra implementării concrete a acesteia, a adăugat ministrul ungar de Externe.
Guvernul Ungariei continuă să susţină eforturile comunităţilor de maghiari din străinătate, a mai subliniat Martonyi.
O demonstraţie intitulată "marele marş al secuilor" a fost organizată în partea centrală a României duminică, pe o porţiune de 53 de kilometri de drum. În aceeaşi zi au fost organizate marşuri de susţinere în mai multe părţi ale Ungariei.
Premierul român Victor Ponta a declarat luni că va aborda cererea de autonomie a minorităţii maghiare în conformitate cu Constituţia României şi normele europene.