Partidul Mişcarea Populară, pus pe picioare de fundaţia omonimă - creaţie politică asumată a preşedintelui Traian Băsescu -, şi-a anunţat marţi înscrierea la tribunal şi ieşirea la rampă, cu obiectivul declarat de a participa la europarlamentare în 2014.
Până la congresul din toamnă, la vârful partidului, au fost instalaţi trei foşti lideri ai PDL - deputatul Eugen Tomac, ca preşedinte interimar, secondat de foştii miniştri Theodor Baconschi şi Cristian Petrescu - şi alţi câţiva apropiaţi ai acestuia în vremurile relaţiilor bune ale democrat-liberalilor cu Băsescu: Adrian Papahagi, fost candidat ARD la Cluj-Napoca şi Dragoş Ciuparu, fost secretar de stat pentru cercetare în timpul Guvernului Boc.
"Dacă ieri s-a născut un viitor rege, astăzi s-a născut partidul Mişcarea Populară. Ca părinţi fondatori ai partidului, suntem foarte fericiţi. Îi dorim să crească, precum Făt-Frumos din poveste, într-un an cât alţii în 23 de ani şi le predăm ştafeta dorindu-le să readucă dreapta la putere în România", i-a făcut intrarea Marian Preda, preşedintele fundaţiei omonime, înfiinţate de consilierii de la Cotroceni în martie.
Legătura cu Traian Băsescu a partidului, deşi preşedintele nu-i va fi oficial membru, a fost făcută deschis de liderii acestuia, încă din start. "Suntem şi rămânem partenerii preşedintelui României", a spus Eugen Tomac, arătând că "împreună cu Fundaţia vom merge în toată ţara".
Dacă la lansarea ONG--ului consilierii lui Băsescu făcuseră un steag din principiul acceptării în Fundaţie doar a membrilor apolitici, excluzânjd ferm traseiştii, în cazul noii formaţiuni a lui Tomac interdicţia a dispărut, primul exemplu fiind chiar şefii formaţiunii. "Veţi regăsi în rândurile noastre şi oameni care poate au renunţat la alte partide. Acea interdicţie era pentru Fundaţie, nicidecum pentru partid. Cel mai important pentru noi este voinţa de a le reda românilor încrederea că există o alternativă", s-a justificat liderul Mişcării Populare.
Că Fundaţia şi partidul vor merge mână în mână admite şi Marian Preda. "Fundaţia va sta alături de partid prin poziţii publice, prin oameni de calitate pe care îi va pune la dispoziţia partidului. Atunci când partidul va creşte, Fundaţia va fi turnul de veghe", susţine preşedintele ONG-ului în care Băsescu investeşte pentru moemntul ulterior plecării sale de la Cotroceni.
Şefii Mişcării Populare se disociază însă de imaginea "de Albă-ca-Zăpada" proiectată de consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu în urmă cu mai mulţi ani pentru o formaţiune nouă de dreapta, care urma să se înfiinţeze. "Nu suntem Alba-ca-Zăpada, ăsta nu e mărul vrăjitoarei, nu vă va sta în gât, muşcaţi din noi, face bine şi la sănătate, şi la sănătatea naţiunii", a prezentat Adrian Papahagi sigla noului partid, muşcând el însuşi dintr-un măr verde.
Dincolo de recuperarea unui segment din electoratul de dreapta, noul partid prezidenţial şi-a fixat ca ţintă alegătorii cu cetăţenie română din Republica Moldova, dar şi pe cei din diaspora.