Elevii conştiincioşi primesc veşti bune de la Ministerul Educaţiei. Universităţile pot să ţină cont la admiterea la facultate din acest an de notele luate de elevi în timpul liceului.

"Este o posibilitate. Decizia aparţine universităţilor. Eu cred că dacă legea nu interzice, Ministerul nu trebuie să introducă astfel de restricţii", a declarat, pentru hotnews.ro, ministrul Educaţiei, Remus Pricopie.

În urmă cu un an, ministrul de atunci al Educaţiei a modificat modalitatea de admitere la facultate, astfel încât anul trecut s-a intrat doar prin examen sau pe baza mediei de la Bacalaureat, astfel că universităţile nu au putut folosi mediile din timpul liceului.