Din epoca fostului decan Mircea Ifrim, Facultăţii de Medicină şi Farmacie din Oradea i-au rămas multe amintiri neplăcute, unele persistente până acum. La începutul anilor 2000, Ifrim se lăuda că aduce studenţi din străinătate să înveţe la Oradea, lucru despre care se specula că n-a fost altceva decât o afacere personală prin care pseudo-academicianul ar fi încasat bani de la străini, ca intermediar.

Mai multe despre subiect, pe Blogul lui Bihorel