Orădenii care au mers în weekend la târgul de construcţii organizat la Arena Antonio Alexe, au putut vedea cum arată utilajul Multicar al operatorului licenţiat de salubritate, RER Ecologic Service.

Aşa cum îi spune şi numele, Multicarul are mai multe întrebuinţări: iarna poate fi folosit la deszăpezirea străzilor şi aleilor înguste, iar de-a lungul întregului an transportă containerele de 2 metri cubi destinate colectării deşeurilor rezultate din construcţii.

Conform regulamentului de salubritate al Oradiei, singura soluţie legală pentru eliminarea deşeurilor din construcţii este încheierea unui contract cu operatorul licenţiat, depozitarea molozului pe domeniul public fiind strict interzisă, iar cei prinşi în flagrant amendaţi. Astfel, Multicarul e o soluţie numai bună pentru cei care îşi renovează casele ori apartamentele şi care au de aruncat cantităţi mici de moloz. Utilajul poate fi solicitat la domiciliu de orice orădean care încheie un contract anume cu operatorul de salubritate.

Tot la târg, orădenii au primit gratuit de la reprezentanţii RER Ecologic Service saci galbeni destinaţi colectării deşeurilor reciclabile şi pliante cu informaţii despre cum se colectează selectiv deşeurile.