Partida a fost disputată duminică după amiază la Oradea, CSM Universitatea Oradea avea şanse minime la un succes în faţa unei echipe pline de vedete de talie internaţională, aşa cum se prezintă Municipal Târgovişte în acest moment.

Orădencele au condus doar în primele două minute de joc, după care Municipal Târgovişte a tranşat rapid victoria, conducând cu 32-15 după primul sfert şi cu 50-25 la pauza mare.

Cu internaţionale din Ucraina, Belarus, Germania, Israel şi România, Municipal Târgovişte avea asigurată victoria fără ca unele dintre vedete să intre pe teren. Orădencele au răspuns cu mai multă vigoare în partea a doua a meciului, când au redus din proporţiile scorului: 65-83, rezultat final.

La joc au asistat componenţii lotului echipei de baschet masculin CSM Oradea, care miercuri şi joi vor disputa, la Oradea, primele două partide din play-out, cu SCM U Craiova.

CSM U Oradea - Municipal Târgovişte 65-83 (15-32, 10-18, 12-19, 28-14)

CSM U Oradea: Ioan Gavra 7, Loredana Ulica, Aysha Barkley 19, Oana Sărăcuţ, Edit Sabău 2, Carla Ţigan, Mihaela Adi 10, Anda Muscă, Moni Ardelean 3, Tiffany Brown 24. Antrenori: Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru

Municipal Târgovişte: Olga Masilionene 6, Alexandra Uiuiu 18, Olga Samburska 5, Monica Broşovschi, Raluca Alecu 7, Linda Frohlich 7, Olena Ogorodnikova 18, Chrissy Givens 16, Luminiţa Manta 6, Shay Doron, Larisa Toma. Antrenori: Cătălin Tănase, Marius Dobă.

Arbitri: Ciprian Stoica (Sibiu) şi Răzvan Puf (Arad)