Sărbătoarea Paştelui a fost pentru fostul premier Adrian Năstase un bun prilej pentru a filozofa pe blogul personal.

Năstase s-a întrebat retoric dacă putem avea încredere în "normalitatea lumii", dat fiind că "Iisus a fost răstignit în urma unui act pe care astăzi l-am considera democratic", după ce Pilat a consultat poporul şi i-a dat să aleagă între Baraba şi Iisus, iar mulţumile au decis răstignirea lui Iisus.

"Mai putem avea oare încredere în normalitatea lumii, în condiţiile în care criteriul majorităţii a putut fi astfel manipulat? Printr-o implicare personală în viaţa şi decizia publică, prin cultură, prin educaţie, prin adoptarea unui sistem de valori vitale, printr-o viaţă trăită sub semnul demnităţii şi al virtuţilor morale, poate că acest lucru mai poate fi realizat", a scris fostul premier pe blog.