Doar primul sfert ce a fost mai echilibrat în Sala "Olimpia" din Ploieşti, între CSU Asesoft, marea favorită la titlu şi CSM Oradea.

Primele zece minute de joc au arătat o echipă orădeană arţăgoasă şi puse pe fapte mari, dar conform principiului "murphologic", tot ce începe bine se termină rău, iar ce începe rău se termină şi mai rău, orădenii n-au mai reuşit în celelalte sferturi decât 36 de puncte, împărţite în mod egal, câte 12 pe repriză timp în care, omul meciului, Căruţaşu, i-a lăsat de căruţă pe orădeni cărora le-a marcat 25 de puncte.

De altfel orădenii nici nu-şi legau mari speranţe de acest meci, o victorie la Ploieşti fiind de domeniul realizărilor SF. Din păcate şirul eşecurilor grupării prezidate de Florin Birta pare greu de orpit, mai ales că următorul joc e tot în deplasare, sâmbătă, cu BC Argeş Piteşti.

Toate speranţele echipei orădene, într-o nouă victorie, se leagă de jocul restanţă cu nou-promovata Gladiator Cluj, meci (re)programat pentru miercuri, 25 noiembrie, la Arena "Antonio Alexe".

Într-un meci restanţă din Divizia A de baschet feminin, CSM Universitatea Oradea a câştigat în deplasare, la limită: 62-61 cu LPS Alba Iulia.

CSU Ploieşti - CSM Oradea 93-55

Sala: Olimpia Ploieşti; Spectatori: 1000
Scorul pe sferturi: 24-19; 24-12; 17-12; 28-12

CSU Ploieşti: Blidaru 6, Ilici 5, Levente Szijarto 6, Hargrove 9, Burlacu 6, Cepulis 9, Burleson 10, Căruţaşu 25, Griffith 10, Kabengele 7. Antrenor: Vladimir Arnautovici
CSM Oradea: Stretea, Martinovici, Lajos Sijarto 3, Marici 10, Ştefan 2, Mijuskovici 7, Mandici 15, Kiss, Lazar 8, Gnjato 10, Hora. Antrenor: Cristian Achim
Arbitri: Bukuresti Laszlo, Liviu Ioniţă, Marius Epure. Comisar de joc: Mihai Caraion

Divizia A. Etapa 10

Gladiator Cluj - Dinamo 67-66
BCM Tg. Mureş - SCM U Craiova 99-92
CSU Braşov - ELBA Timişoara 81-105
CSM Bucureşti - Eneria Rovinari 86-75
U Cluj - RC Argeş Piteşti 76-66
Partidele: Gaz Metan Mediaş - Atlassib Sibiu şi CS Otopeni - Steaua, au fost amânate datorită participării echipelor Gaz Metan şi Steaua în Eurohold Balkan League