Premierul Ilie Bolojan și ministrul bihorean al Dezvoltării, Cseke Attila, au anunțat, vineri, noi măsuri pentru a strânge bani la buget. Între altele, șoferii care nu își vor plăti amenzile de circulație în 90 de zile vor rămâne fără permise de conducere, cetățenii nu vor mai putea obține autorizații de construcție dacă nu au plătite dările la zi, iar Guvernul vrea drone care să identifice proprietățile localnicilor care nu-și plătesc taxele.
„Vom propune ca suspendarea permisului de conducere să aibă loc dacă nu sunt plătite amenzile în 90 de zile. Restituirea va avea loc sub condiția dovedirii achitării tuturor debitelor pe care le are cetățeanul posesor de acest permis. Dacă există datorii, permisul nu se primește înapoi”, a anunțat Cseke Attila, citat de HotNews.ro.
Alte măsuri asemănătoare sunt acelea că autorizațiile de construcție se vor oferi doar celor care și-au achitat taxele.
Mai mult, „vom propune ca primăriile să poată externaliza încasarea debitelor scadente către autoritatea locală. Cheltuielile cu executarea vor fi în sarcina debitorului”, a spus ministrul, adăugând și că, între altele, va propune „o simplificare a procedurilor de descentralizare pentru a putea da atribuții de la central către local împreună cu resursele financiare aferente”.
„Este corect ca nu numai unii să plătească taxele și amenzile. Toate aceste măsuri se bazează pe aceste principii, al justeței și echității. Se vor institui măsuri prin care alte venituri ale unei persoane domiciliate pe raza unui UAT să poată fi reținute la sursă și aceste venituri să poată fi lunar, până la plata completă, virate direct în contul primăriei. Când există un venit din partea statului român, din acel venit să putem să reținem ceea ce duce la stingerea debitului”, a mai arătat Cseke.
Drone, pentru urmărirea proprietăților
O noutate este aceea a folosirii dronelor pentru a identifica proprietățile cetățenilor care nu-și plătesc taxele, sistem deja valabil în mai multe țări.
În acest sens, ministrul bihorean a spus că se lucrează la un temei legal astfel încât prin utilizarea acestor echipamente să poată fi identificate din aer clădirile și suprafața lor. „Pe baza acestor măsurători se va deschide rol fiscal pentru cetățenii care nu și-au declarat clădirea”, a spus Cseke, conform G4Media.ro.
Autoritățile locale, mai multă libertate cu jocurilor de noroc
Ministrul bihorean al Dezvoltării a oferit și noutăți în ce privește jocurile de noroc.
Primăriile vor putea decide dacă autorizează sau nu această activitate pe raza localității. „Autoritatea locală poate decide amplasarea acestor activități pe o anumită zonă. Pot impune și o taxă specială. Operatorii de jocuri de noroc din prezent care activează deja, au termen 6 luni să ceară acest aviz. Dacă nu-l primesc, trebuie să închidă activitatea”, a spus el potrivit HotNews.
Între altele, Cseke a vorbit și despre modificări la modalitatea de plată a amenzilor. Concret, va propune modificarea cuantumului ce poate fi plătit în 15 zile, jumătate din cuantumul amenzii aplicate, nu jumătate din minimul amenzii, cum este acum.
Plafonarea numărului de angajați la stat
Bolojan și Cseke au prezentat principalele propuneri care vor fi discutate, începând de săptămâna viitoare, și cu reprezentanții autorităților locale, în așa fel încât pachetul 2 de măsuri să poată fi finalizat până la finalul acestei luni.
„Sunt trei direcții importante pe care le vizăm. O direcție importantă este să avem mai multă eficiență și mai multă responsabilitate în administrația publică locală. A doua direcție este să întărim capacitatea administrativă pentru a gestiona probleme, pentru a genera dezvoltare în așa fel încât primăriile din localitățile noastre să fie factori de dezvoltare ai comunităților. Iar a treia direcție ține de componenta de politici publice de descentralizare, de simplificare și de digitalizare, în așa fel încât să avem o administrație care are decizia cât mai aproape de cetățean, dar care lucrează într-o formulă simplificată și digitalizată”, a spus Bolojan.
Premierul a spus că una dintre măsurile importante este legată de plafonarea numărului de angajați din sistemul public, deci identificarea unui număr maxim care va fi stabilit pentru fiecare localitate la nivel național.
„Pentru primării indicatorul principal va fi numărul de locuitori, pentru că în general primăriile au funcții asemănătoare, iar pentru consiliile județene pot fi indicatori rafinați, nu doar numărul de locuitori. Dintr-un județ pot fi numărul de unități administrative sau - dacă are un spital județean în subordine”, a exemplificat el.
Între altele, Bolojan a mai anunțat că o altă inițiativă este limitarea numărului de polițiști locali și ajustarea numărului acestora prin măsuri care țin de evitarea suprapunerilor de competențe cu Poliția națională, prin organizarea de dispecerate comune, prin direcționarea exactă a echipajelor și responsabilități clar stabilite. „Dacă camerele de luat vederi se duc într-un singur dispecerat, toate polițiile își fac datoria mult mai bine”, a arătat el.
Grilă de salarizare unică
„O altă măsură importantă e stabilirea unei grile de salarizare unică pentru localitățile care nu-și acoperă din venituri proprii nici măcar cheltuielile de personal. Azi fiecare consiliu local are competența să își stabilească organigrama, deci numărul de angajați, dar și grila de salarizare. În multe localități grila de salarizare este foarte apropiată de salariul viceprimarului, deci este dusă la maxim. În condițiile în care avem 25% din localitățile din România, e vorba în principal de primării de comune care nu își acoperă din veniturile proprii, nici cheltuielile cu salariile angajaților respectivi”, a mai arătat Bolojan.
Administrațiile vor putea să ajusteze salariile în jos, în situații de criză, dar nu și peste valoarea impusă de grilă.
Alte inițiative anunțate de Bolojan sunt alocarea fondurilor guvernamentale în funcție de eficiența activității, de exemplu raportat la gradul de colectare al impozitelor, posibilitatea ca un funcționar public să aibă norma împărțită între două trei primării, reducerea cabinetelor aleșilor locali, inclusiv a demnitarilor de la nivel central.
De asemenea, Bolojan a anunțat că statul este în situația în care nu mai poate asigura toate finanțările pentru proiectele asigurate din bugetul de stat, însă a decis prioritizarea investițiilorprin programul Anghel Saligny, „iar proiectele care nu sunt într-un stadiu avansat să nu le mai asigurăm cel puțin în lunile următoare finanțarea, urmând ca până la finalul anului să definitivăm prioritizarea, în funcție de domeniul în care sunt aceste proiecte, de importanța și maturitatea lor.
Vezi mai jos întreaga conferință de presă susținută de Ilie Bolojan și Cseke Attila!
De precizat că măsurile anunțate vineri fac parte tot din al doilea pachet pentru care Guvernul își va asuma răspunderea în Parlament, completându-le pe cele enunțate în urmă cu o săptămână. Detalii, în articolul „FOTO / VIDEO Ilie Bolojan a anunțat noi măsuri pentru redresarea finanțelor țării. Ce a spus despre pensionarea magistraților, controale ANAF, risipa banilor în companii de stat și spitale”.
Potrivit lui Bolojan, toate măsurile din pachetul 2 urmează să fie stabilite și făcute publice până la finalul lunii iulie, atunci când Executivul va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii, deși PSD-iștii au anunțat că nu sunt de acord cu aceasta.
După cum se știe, Guvernul Bolojan și-a asumat deja răspunderea pentru primul pachet de măsuri fiscale, care urmează să intre în vigoare de la 1 august, printre acestea numărându-se creșterea TVA de la 19% la 21% sau introducerea CASS de 10% la pensiile care depășesc pragul de 3.000 de lei. Detalii, în articolul „Guvernul Bolojan și-a asumat răspunderea pe pachetul fiscal: „Astăzi facem ceea ce trebuia făcut de ieri. Sunt un premier cu mandatul pe masă” (FOTO/VIDEO)”.
Pe de altă parte, o altă noutate anunțată vineri din punct de vedere al măsurilor fiscale este că demnitarii rămân fără șoferi, se elimină bufetele, iar structura Cancelariei prim-ministrului Ilie Bolojan intră într-un proces de reorganizare, fiind reduse 40% din posturi. Prevederile au fost anunțate vineri de șeful Cancelariei, orădeanul Mihai Jurca, într-o conferință susținută la Guvern, în care acesta a dezvăluit și cheltuieli mari la Palatul Victoria, ca de pildă 12 milioane de lei pe an pentru flota auto, fără a socoti combustibilul, plus 80.000 lunar doar pentru 8 ospătari. Detalii, în articolul „Mihai Jurca anunță reformă în stil Bolojan la Cancelaria prim-ministrului: se taie 40% din posturi, șoferii și bufetele dispar. A dezvăluit cheltuieli mari (VIDEO)”