Campionatul Ligii a IV-a Bihor la fotbal a consemnat, din nou, trei partide cu scoruri categorice, în cadrul etapei a IX-a, care s-a desfăşurat în perioada 18-19 octombrie.

Scorul etapei l-a reuşit Crişul Sântandrei, care a dispus pe teren propriu, cu 7-0, de echipa Poiana Budureasa. CSO Ştei s-a impus cu 6-0, dar în deplasare, pe terenul celor de la CF Liberty, în timp ce tot cu 6-0 a câştigat şi FC Bihor II. Echipa a doua a clubului orădean a învins, la Stadionul Motorul, formaţia Unirea Valea lui Mihai. Câte două goluri au marcat în acest joc Zs. Lukacs, I. Ban şi Sârbu.

Deşi a evoluat pe terenul unei echipe din subsolul clasamentului, liderul ierarhiei, Luceafărul Oradea a avut emoţii şi s-a impus abia în prelungiri, cu scorul de 2-1, printr-un gol marcat în minutul 90+4, de către Agiurgioaiei.

Derby-ul etapei, CF Bihorul Beiuş - FC Hidişel s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea oaspeţilor, care au marcat în repriza a doua, prin Bundea şi Bulz.

Rezultate şi marcatorii etapei a IX-a din Liga a IV-a Neumann Sportart:

CSM Olimpia Salonta - CSU Partium Oradea 0-0

CF Bihorul Beius - FC Hidişelul de Sus 0-2
Bundea 60, Bulz 63

CF Liberty Oradea - CSO Ştei 0-6
Modan 13, 72, Cr. Pele 26, 54, B. Dumuţa 33 (11 m), A. Toma 62 (11 m)

Crişul Sântandrei - Poiana Budureasa 7-0
A. Maghiar 12 (11 m), Biţiş 31, Filimon 52, Kovesdi 56, Şumălan 67, E. Popa 88, Nilgez 90+1

16 CF Liberty Oradea 9 0 0 9 7-67 0p -15

Etapa viitoare, a X-a, va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni, după programul: FC Hidişelul de Sus - CSU Partium Oradea, CSO Ştei - CF Bihorul Beiuş, Poiana Budureasa - CF Liberty Oradea, Unirea Valea lui Mihai - Crişul Sântandrei, Victoria Avram Iancu - FC Bihor II Oradea, Viitorul Marghita - FC Universitatea Oradea, Luceafărul Oradea - Viitorul Borş şi Crişul Aleşd - CSM Olimpia Salonta.