La bazinul "Delfinul" din Arad a continuat vineri după amiază şi sâmbătă dimineaţă, cel de-al patrulea turneu al Superligii Naţionale la polo pe apă, cu jocurile programate în cadrul etapelor cu numerele 4 şi 5.

Cele două formaţii orădene, CSM Digi şi Crişul, au înregistrat rezultate diametral opuse, cu victorii pentru campionii de la CSM Digi şi înfrângeri pentru CS Crişul.

Vineri, în runda a IV-a, CSM Digi "s-a distrat" cu cei de la Poli Cluj, cărora le-a administrat un sec 27-7, cu ultimele trei sferturi foarte bune pentru campioni, care au marcat în medie pe repriză 8 goluri.

Mult mai echilibrat şi dificil a fost însă jocul celor de la Crişul în runda a IV-a, când aceştia au întâlnit echipa bucureşteană Rapid, în faţa căreia au trebuit să se recunoască învinşi, cu 6-8, după ce în sfertul III scorul era egal.

În schimb, sâmbătă, în runda a V-a a turneului de la Arad, cele două echipe bihorene s-au întâlnit în meci direct, joc care s-a dovedit a fi fără istoric, mult mai experimentaţi şi valoroşi, campionii de la CSM Digi impunându-se clar, la o diferenţă de 15 goluri, cu scorul de 19-4.

Tot sâmbătă dimineaţă, în derby-ul rundei, Dinamo a obţinut a doua victorie din sezon în faţa eternei rivale, Steaua, cu scorul de 8-5.