Mai mult, un ONG din Norvegia a lansat o petiţie împotriva accederii României şi Bulgariei la Schengen, după scandalul intens mediatizat al evacuării unor tabere de romi originari din cele două ţări.
Cu două săptămâni în urmă, Bulgaria şi România au primit un nou semnal negativ în dosarul Schengen. "Când vrei să îi dai cheile tale vecinului, trebuie întâi să ai încredere în el", a explicat metaforic Karel van Kesteren, ambasadorul Olandei în Bulgaria.
Aflat recent în vizită oficială la Bucureşti, premierul francez, Jean-Marc Ayrault, a transmis un semnal încurajator privind o decizie pozitivă la finele anului pentru aderarea noastră la Schengen - doar cu frontierele aeriene, însă.
"Franţa a acordat mereu o atenţie sporită intenţiei României, a guvernului român de a adera la spaţiul Schengen, însă, după cum ştiţi, apartenenţa la acest spaţiu presupune atât drepturi, cât şi obligaţii. Prin urmare, dacă se vrea avansarea negocierilor şi nu aşteptarea unei etape următoare, este nevoie de pragmatism. De aceea, Franţa a propus ca măsură imediată permiterea deschiderii frontierelor aeriene", a afirmat Ayrault, într-un interviu pentru Digi 24, precizând că vede o decizie în "câteva luni".