Premierul Victor Ponta a anunţat propunerile pentru componenţa noului Guvern, după ce USD a semnat un acord cu UDMR pentru intrarea Uniunii la guvernare.
Lista miniştrilor propuşi:
- Nicolae Bănicioiu, Ministerul Sănătăţii
- Dan Şova, Ministerul Transporturilor
- Eugen Nicolicea, ministru delegat la Relaţia cu Parlamentul
- Florin Jianu, ministru al IMM-urilor
- Ioana Petrescu, Ministerul Finanţelor Publice
- Gabriela Szabo, Ministerul Tineretului şi Sportului
- Rovana Plumb, ministrul Muncii, familiei şi protecţiei sociale
- Constantin Niţă, ministrul Economiei
- Kelemen Hunor, ministrul Culturii
- Attila Korodi, ministrul Mediului
- Gabriel Oprea, ministrul Afacerilor Interne
- Răzvan Coţovelea, ministru la Societatea Informaţională
- Aurelia Cristea, ministru pentru dialog social şi societate civilă
- Bogdan Stanoevici, ministru delegat pentru Românii de Pretutindeni
- Răzvan Nicolescu, ministru delegat pentru Energie
- Doina Pană, ministru delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură
Acordul semnat de liderii USD şi UDMR, luni, prevede reglementarea problemei drepturilor culturale ale minorităţilor naţionale, prin legislaţie adecvată, reprezentarea proporţională a maghiarilor în instituţii şi soluţionarea problemei înfiinţării liniei maghiare la UMF Târgu-Mureş, scrie Mediafax.
După semnare, Ponta a precizat că întotdeauna a apreciat "competenţa şi seriozitatea" la UDMR, şi când au fost împreună la putere, şi când au fost în opoziţie. Premierul a mai spus că în România tensiuni interetnice există doar în declaraţiile de la televizor.
Potrivit articolului 1 din Acordul guvernamental, UDMR face parte din formula guvernamentală şi îşi asumă programul Guvernului 2013-2016, adoptat de Parlamentul României în data de 21 decembrie 2012.
Articolul 2 arată că, pentru aducerea la îndeplinire a prevederilor articolului 1, UDMR va avea membri în Guvernul României la nivel de miniştri şi secretari de stat, conform ponderii în cadrul majorităţii parlamentare.
Articolul 3 prevede că deciziile de acţiune la nivelul Guvernului se stabilesc prin consens între liderii partidelor şi formaţiunilor politice din cadrul coaliţiei de guvernare.
Acordul este semnat de Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, şi premierul Victor Ponta şi este valabil până la alegerile parlamentare din 2016.
Potrivit acordului politic semnat de USD, reprezentată de Victor Ponta, Gabriel Oprea şi Daniel Constantin, şi UDMR, reprezentată de Kelemen Hunor, Uniunea se angajează să susţină Guvernul României asigurând majoritatea parlamentară.
Cele două părţi se angajează să asigure reprezentarea UDMR în cadrul Guvernului şi a celorlalte structuri guvernamentale, în funcţie de ponderea parlamentară a UDMR în cadrul coaliţiei de guvernare.
Părţile se angajează, de asemenea, să promoveze, în perioada 2014-2016, doar în baza acordului comun, iniţiativele politice referitoare la modificarea Constituţiei, problema reorganizării administrative teritoriale a României, ţinând cont de tradiţiile, cultura şi istoria diferitelor zone ale ţării, reglementarea problemei drepturilor culturale ale minorităţilor naţionale, printr-o legislaţie adecvată.