Prefectul Claudiu Pop l-a instalat, joi, în funcţie pe noul şef al Comisariatului Gărzii de Mediu Bihor, Viorel Ţepele, care îl înlocuieşte, astfel, pe interimarul Bruno Paşcu, comisar din cadrul Gărzii care a preluat şefia instituţiei în decembrie, după ce precedentul şef, Gheorghe Raţiu, a fost reţinut pentru corupţie.

Absolvent al Facultăţii de Mecanică Agricolă din Timişoara în 1986, Ţepele a lucrat în agricultură şi pentru diferite firme private, fiind vreme de un an, la începutul anilor 90, şi viceprimarul comunei natale Borod. Între 1999 şi 2007 a lucrat la Registrul Auto Român, ca expert omolog şi inspector tehnic, apoi a trecut iar în mediul privat, lucrând pentru Casa Auto, reprezentanţa Mercedes din Oradea, iar apoi la firma de construcţii max Hidro Cons.

Altfel spus, Ţepele n-a avut niciun loc de muncă în domeniul mediului sau măcar apropiat de instituţia pe care o conduce începând de joi. Întrebat de jurnalişti ce-l recomandă pentru această funcţie, comisarul şef a precizat că a participat la concursul organizat pe 28 martie, ca unic candidat, obţinând o notă de peste 7. Totodată, noul şef al Gărzii de Mediu a precizat că e apolitic.

"Cred în ridicarea prestigiului acestei instituţii şi în acest scop sper să primesc ajutorul colegilor de serviciu şi al tuturor autorităţilor şi instituţiilor publice locale", a declarat noul comisar şef, joi, la instalarea lui în funcţie. Ţepele a făcut referire, astfel, la scandalul de corupţie în care a fost implicată instituţia la finele anului trecut, după ce comisarul şef Raţiu şi doi subalterni ai acestuia, Gabriel Varga şi Mugur Gheorghe Popa, au fost trimişi în judecată pentru că luare de mită.

Pe de altă parte, prefectul Claudiu Pop i-a recomandat lui Ţepele să se asigure că legislaţia de mediu e respectată în Bihor, dar şi să "sfătuiască" firmele cu privire la respectarea obligaţiilor pe care le au. "E foarte uşor să mergi să dai amendă, e foarte uşor să mergi să închizi o societate comercială, dar ţineţi cont că din impozitele şi taxele acestor societăţi comerciale ne luăm fiecare salariul. Rugămintea e să aplicaţi cu fermitate legea, dar vă rog şi să îndrumaţi aceste societăţi", a declarat Pop.