Formaţia orădeană de baschet CSM nu a reuşit să îşi ia revanşa şi să învingă singura echipă la care a pierdut în actuala ediţie de campionat, BC Timişoara. În deplasare, vineri seara, în prima partidă din etapa a XX-a a Ligii Naţionale, echipa orădeană a cedat din nou în faţa bănăţenilor, de această dată cu scorul de 56-63, la capătul unui joc în care victoria gazdelor a fost conturată în ultimul sfert.

Partida a început într-o notă echilibrată, primele 10 minute revenind orădenilor, la limită, cu 21-20. Sfertul al doilea a fost şi mai mult la discreţia elevilor antrenorului Cristian Achim, care au marcat 19 puncte, primind în schimb doar 14.

După pauza mare, jocul a devenit foarte echilibrat, bănăţenii încercând să întoarcă balanţa de partea lor. După ce sfertul III şi l-au adjudecat cu 12-11, în ultimele 10 minute au avut o evoluţie foarte bună, timp în care orădenii au fost depăşiţi net. Practic jocul a fost decis în ultimul sfert, când gazdele au marcat 17 puncte, iar orădenii incredibil de puţine, numai 5.
CSM a înregistrat, astfel, a doua înfrângere din această ediţie de campionat, în faţa echipei care a învins-o şi în tur. Cu toate acestea, elevii lui Cristi Achim rămân lideri autoritari ai clasamentului, acum cu 38 de puncte.

Principalul marcator de la orădeni în acest meci a fost Daniel James Dillon, autor a 16 puncte. De la gazde s-a remarcat, în special, Dominique Archie, cu 19 puncte.

BC Timişoara - CSM Oradea 63 - 56 (20 - 21, 14 - 19, 12 - 11, 17 - 5)
Sala: Constantin Jude
Spectatori: 2200
Arbitri: Doru Vinaşi, Laurenţiu Grigoraş, Vlad Potra
Comisar: Ion Olaru
Principali marcatori BC Timişoara: Dominique Archie 19 puncte şi Zlatko Jovanovic 18 puncte.
Marcatori CSM Oradea: Daniel James Dillon 16 puncte, Milos Pesic 11, Sasha Topchov 10, Bogdan Şîbîrnă 10, Nemanja Maric 7 şi Wiliam Edward Franklin 2 puncte.