Revanşa Miculeştilor

Fraţii Ioan şi Viorel Micula au câştigat la Washington procesul-maraton intentat statului acum nouă ani şi, odată cu el, daune-record de 250 milioane dolari. Cea mai înaltă instanţă internaţională de litigii economice a obligat statul să-i despăgubească pe cei doi afacerişti, întrucât le-a promis pentru un deceniu întreg facilităţi pentru investiţiile în zonele defavorizate, dar le-a anulat după primul cincinal.

Insulele morţii

Insulele de calmare a traficului de pe DN 79 Oradea-Arad sunt generatoare de accidente. Deşi încă înainte să se producă zecile de accidente, unele soldate cu decese, Poliţia Rutieră a cerut refacerea şicanelor amenajate în locuri nepotrivite, neiluminate şi delimitate cu borduri înalte şi perpendiculare pe şosea, CNADNR preferă să primească amenzi în loc să le modifice.

Agentul de... pace

Şeful de post din Ceica a "fabricat" un act de împăcare ca să-l scape de dosar pe o rudă a primarului. Prins cu falsul chiar de femeia pe care a împăcat-o fără ştirea ei cu turbulentul ce-i spărsese parbrizul maşinii, agentul şef Ioan Fericel încearcă acum să dreagă problema, umblând după reclamantă s-o despăgubească.

Şoarecii paznici la grâu

Administratorul Comcereal Bihor, Petru Ţiţ Andreescu, e acuzat că s-a "servit" şi a distrus grâu din rezerva naţională în valoare totală de peste 3 milioane de euro. În timp ce hambarele Comcereal erau devastate de hoţi şi rozătoare, inspectorii Administraţiei Naţionale a Rezervelor de Stat raportau la Bucureşti că grâul din rezerva statului e păstrat "în parametrii corespunzători".

"Hinghereală" ilegală

Instanţele din întreaga ţară suspendă pe bandă rulantă regulamentele ce permit ridicarea maşinilor. Avocatul orădean Sergiu Gherdan, care a obţinut suspendarea regulamentului de parcări din Cluj-Napoca demonstrând că acţiunea trebuie reglementată prin lege, nu prin Hotărâri de Consiliu Local, vrea să atace şi regulamentul din Oradea.

"Moş" George

Din banii câştigaţi la pariuri sportive, un orădean pregăteşte pachete cu alimente pe care le lasă prin oraş, sperând că va face o bucurie vreunui nevoiaş. Tânărul George Furdui a iniţiat campania "Dă mai departe fără să ceri nimic în schimb" dorindu-şi ca exemplul lui să fie urmat şi de alţi concitadini, de la care aşteaptă măcar să dăruiască la rândul lor cadourile găsite.

TIME OUT
Vacanţă pe pârtie

E iarnă, deci începe "migraţia" orădenilor spre Arieşeni, unde stratul de zăpadă este de o jumătate de metru, numai bun pentru pasionaţii sporturilor de sezon. Chiar dacă pârtiile complexului Piatra Grăitoare, administrat de Primăria Nucet, se vor deschide abia cu câteva zile înainte de Crăciun, amatorii de schi ori snowboarding pot opta, între timp, pentru cele de dincolo de graniţa cu Alba, care au primit deja primii vizitatori...

ORADEA NOASTRĂ
Prin Oradea, la pas: Oradea va fi poarta de intrare în România pentru unul dintre cele 12 trasee europene de drumeţie

Cu rucsacii în spate, entuziaşti şi sprinteni, europenii ar putea descoperi Oradea şi Bihorul la pas. Asociaţia Europeană pentru Drumeţie, prin clubul românesc afiliat, SKV, vrea să treacă prin Bihor una din cele 12 magistrale europene ale drumeţiei - trasee dedicate turiştilor care preferă excursiile pedestre.

Pe la vecinii maghiari trec deja mai multe asemenea trasee, unul urmând să fie prelungit prin Oradea şi prin zona montană a Bihorului. Căci frumuseţi de văzut sunt destule şi aici...

Marea exterminare

Oradea trebuie să scape de rozătoare, gângănii şi alte insecte! Asta şi-a pus în cap Poliţia Locală, care a înfiinţat o aşa-numită Patrulă Bio în parteneriat cu firma Romprest, deţinătoarea contractului cu Primăria pentru lucrări de dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare în oraş.

Chiar din această săptămână, patrula va lua la puricat contractele de salubritate ale orădenilor, prilej cu care îi va anunţa şi că trebuie să încheie un nou contract, pentru activităţile de tip DDD. Mai mult, legea îi obligă pe toţi orădenii să încheie contractul numai cu firma Romprest, singurul operator licenţiat să lucreze în acest domeniu în Oradea.

INTERVIU:
Gabriela Mălinaş: "Avem un oraş mai curat"

Conducerea operatorului licenţiat de salubritate al Oradiei, RER Ecologic Service, trage linie şi îşi evaluează munca de peste an. Din perspectiva directorului general Marketing-Economic, Gabriela Mălinaş, în 2013 societatea a reuşit să-şi îndeplinească sarcinile stabilite prin contractul cu municipalitatea. Ceea ce se vede limpede pe străzile oraşului, mai curate decât în alţi ani ori decât cele din alte oraşe.