DNA-ul Fiscului, spaima coafezelor

Armata de inspectori ai Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală Oradea cheltuie mai mult decât produce.

Deşi ar trebui să se ia de gât cu marea evaziune, zeci de inspectori descind în acţiuni de câte 2-3 zile în judeţele limitrofe, unde li se plăteşte cazare, masă, diurnă şi cheltuieli de drum, ca să-i bombardeze cu controale pe micii comercianţi, pe patronii de localuri, pe coafeze şi manichiuriste.

Musafiri periculoşi

Partidul extremist maghiar Jobbik şi-a început campania electorală în Transilvania, cu export de teze şi idei de tip rasist şi fascist.

Păziţi de doi gealaţi în uniforme, paramilitari din Garda Maghiară, interzisă în Ungaria, trei lideri Jobbik s-au întâlnit la Oradea cu o mână de adepţi cărora le-au promis că vor cere firmelor ungare din Ardeal să angajeze doar maghiari.

Şantaj sau răzbunare?

Avocaţii Daniela şi Ioan Sava au fost trimişi în judecată pentru injuriile şi blestemele adresate, pe internet, judecătoarei Crina Muntean de la Tribunalul Bihor.

În timp ce procurorii DNA susţin că avocaţii au ticluit împreună cu jurnalistul Nicolae Pop o campanie pentru compromiterea judecătoarei, Ioan Sava pretinde că acuzaţia e ridicolă, mesajul fiind doar o "răbufnire" de gelozie şi de supărare a soţiei.

Unire pentru bani

Primarii, întreprinzătorii şi ONG-urile de la ţară iau banii UE prin Grupuri de Acţiune Locală, evitând birocraţia ministerelor şi agenţiilor de dezvoltare regională.

După ce au reuşit să atragă toţi cei 2,8 milioane euro puşi la dispoziţia fiecărui GAL în perioada 2007-2013, parteneriatele micro-regionale dintre privaţi şi administraţiile comunale vor putea cheltui în următorii 7 ani până la 30 milioane euro fiecare.

Zoom pe Oradea

Primăria orădeană suplimentează numărul camerelor de supraveghere pe domeniul public.

Constatând că ajută la scăderea infracţionalităţii, municipalitatea va instala până la sfârşitul lunii martie încă 52 de dispozitive de supraveghere în zone circulate şi cu probleme, precum strada Vasile Alecsandri sau intersecţia din Centrul Civic.

ORADEA NOASTRĂ
M
area dereticare

Ca în fiecare an, venirea primăverii aduce la Oradea o amplă campanie de curăţenie generală. Începând de luni, 10 martie, pe durata a şase săptămâni, operatorul licenţiat de salubritate RER Ecologic Service, va ridica gratuit toate deşeurile vegetale şi vechiturile de mari dimensiuni de care orădenii vor să scape.

Singurul lucru pe care trebuie să-l facă cetăţenii este să respecte punctele de colectare, adică să nu arunce deşeurile pe unde le vine, să urmărească zilele în care muncitorii de la salubritate vor trece pe strada lor şi să anunţe dacă containerele de colectare s-au umplut mai repede decât se aşteptau.

Selectezi sau plăteşti!

Un sfert din gunoiul aruncat de orădeni în 2013 a luat drumul reciclării, fiind transformat în noi materii prime. Municipalitatea are însă ţinte şi mai ambiţioase, aşa că împreună cu operatorul de salubritate RER Ecologic Service şi cu administratorul staţiei de sortare a deşeurilor, Eco Bihor, dă startul unei ample campanii de informare despre colectarea selectivă, după care cei care nu vor respecta regulile riscă să scoată mai mulţi bani din buzunare.

"Fracturarea îmbolnăveşte apa, solul şi oamenii"

Oradea ar putea intra în istorie ca fiind oraşul din care a pornit cea mai serioasă mişcare anti-gaze de şist din România. La iniţiativa lui Cornel Laurenţiu Eustaţiu, un inginer constructor pensionat care se ocupă de câţiva ani de agricultură, 10 orădeni au înfiinţat, în baza Legii 189/1999, primul Comitet de Iniţiativă Legislativă din ţară menit să obţină interzicerea extragerii gazelor de şist prin metoda fracturării hidraulice pe orizontală.

Dacă în şase luni vor strânge 100.000 de semnături din întreaga ţară, orădenii pot pune pe masa Parlamentului un proiect de lege ce prevede interzicerea acestei metode, considerată mult prea distrugătoare în comparaţie cu beneficiile pe care le-ar putea aduce.