Concedieri la Universitate!

Cu conturile goale, Universitatea din Oradea face liste cu angajaţii de care se poate lipsi. Întrucât Ministerul Educaţiei îi dă an de an mai puţini bani, numărul studenţilor e în scădere, iar sindicatul interesat de recuperarea rapidă a unor drepturi salariale istorice a început s-o execute silit, instituţia caută cu disperare soluţii de redresare financiară, cea mai dură măsură fiind reducerea cu 20% a personalului.

Ocol la procurori

Primă concluzie în cazul celui mai mare jaf silvic din Bihor: s-a furat o pădure de 1,2 milioane lei! În urma controlului de la Ocolul Silvic Dobreşti, inspectorii Regiei Naţionale a Pădurilor au cerut ca 8 angajaţi, în frunte cu şeful lor, să fie suspendaţi din funcţii şi daţi pe mâna procurorilor, iar averile să le fie puse sub sechestru pentru recuperarea pagubei.

Tac şi ne-o fac!

Primul act oficial privind regionalizarea include Bihorul unei regiuni conduse de la Cluj. Întemeiat pe date depăşite, false şi contradictorii, raportul Consiliului Consultativ pentru Regionalizare recomandă transformarea celor 8 actuale regiuni de dezvoltare în tot atâtea regiuni administrative, ai căror şefi vor fi aleşi chiar anul acesta.

INTERVIUL BIHOREANULUI:
Primarul Ilie Bolojan: "Eu nu sunt primarul angajaţilor..."

"Curăţenie în oraş, ordine în Primărie!". Vă mai amintiţi celebrul slogan electoral? După cinci ani, funcţionara Valerica Benţe e arestată pentru luare de mită, chiar de la biroul său din "piramida" Primăriei, pentru o şpagă de 2.000 de lei. Una din multele...
"Ceea ce s-a întâmplat nu e deloc onorant. Dar să ne înţelegem bine: majoritatea colegilor mei îşi fac datoria pentru nişte salarii care cu greu le acoperă traiul zilnic, dar majoritatea nu se ocupă cu astfel de lucruri", răspunde primarul Ilie Bolojan.
BIHOREANUL vă prezintă un interviu cu edilul orădean, despre şpaga din Primărie, dar şi despre proiectele municipalităţii, şansele oraşului de a deveni centru de regiune, viitorul USL şi divorţul său de la sfârşitul lunii februarie.

Preot la judecată

Parohul ortodox din Ioşia Nord, Vasile Bicăzan, s-a înstăpânit abuziv pe o clădire a Universităţii. Alături de cinci angajaţi ai Primăriei Paleu, Bicăzan şi doi prieteni ai acestuia au fost trimişi în judecată pentru că s-au folosit de acte false ca să se întăbuleze pe 4 hale industriale din incinta Staţiunii Pomicole Oradea, în valoare de peste 400.000 lei.

Bătut de "organe"

Doi angajaţi ai Poliţiei Oradea sunt cercetaţi pentru comportament abuziv fiindcă au brutalizat un bărbat. După ce au prins un măturător de stradă conducându-şi scuterul fără permis, poliţiştii nu s-au mulţumit să-l ducă la secţie ca să-i facă dosar penal, ci l-au luat şi la bătaie după ce l-au încătuşat şi l-au pus la pământ, lovindu-l între picioare şi în abdomen şi rupându-i o mână.

Antena vă aparţine!

Vrând să le ia taxă pe antene, municipalitatea şi-a ridicat în cap operatorii de telefonie mobilă. Orange, Vodafone, Cosmote şi Telemobil au ameninţat Primăria cu judecata dacă nu renunţă la taxa de 2.000 lei pusă pe fiecare din cele 96 de antene de telefonie amplasate pe raza oraşului.

Mica Atenă

Cel mai nou locaş de cult din Oradea este o replică fidelă a catedralei Sfânta Treime din Atena. Biserica greco-catolică din Velenţa păstorită de protopopul Gavril Buboi a fost dorită în stil bizantin pentru a sublinia unitatea dintre ortodocşi şi catolici, şi a fost ridicată fără ajutor din partea statului, doar din donaţiile credincioşilor din Bihor, din Italia şi din Germania.

Vine Ziua Copilului!

De 1 iunie, copiilor din Oradea li s-au pregătit o mulţime de jocuri şi spectacole, atracţia principală anunţându-se totuşi Grădina Zoologică, redeschisă după modernizare, pe care o vor putea vizita gratis.