Pui de Pelican

Deşi legea îi interzice în mod expres, managerul Spitalului Municipal, dr. Ovidiu Laurean Pop, s-a pus în slujba concurenţei de la Spitalul Pelican ca "persoană fizică". În ultimii trei ani, Pop a încasat de la Pelican onorarii de aproape 140.000 lei, dar s-a "revanşat" vărsând privaţilor peste 130.000 lei din fonduri publice, pentru servicii pe care le puteau asigura, doar pe salarii, şi propriii subalterni de la Municipal.

Fiecare cu scara lui!

După decenii de comunism de bloc, orădenilor li se propune facturarea termiei la nivel de scară. Deşi noul sistem de plată ar elimina riscul ca cvartale întregi de blocuri să rămână fără energie termică din cauza câtorva rău-platnici, doar 12 din cele 776 de asociaţii de proprietari au cerut societăţii de termoficare să le factureze consumul de apă caldă şi căldură la nivel de scară.

"Ungurul" Traian

În Criştioru de Jos, o comună fără niciun localnic de etnie maghiară, un fost consilier PRM s-a înscris în UDMR şi a câştigat un nou mandat de ales local. Deşi ştie ungureşte doar cât să zică "Jo napot", Traian Bogan e fidel noilor săi şefi din UDMR, care îi susţin proiectele şi i-au trimis pentru comună 5.000 lei din bugetul judeţului, pentru dotarea unor locuri de joacă.

Golan în uniformă

Chemat naş la un botez, un poliţist comunitar s-a îmbătat şi s-a luat la bătaie cu doi colegi. După două reprize de bumbăceli, în timpul cărora a spart mese, scaune şi pahare, Andrei Berde a putut fi "răcorit" doar de un echipaj al Poliţiei Municipiului Oradea.

Stănel Necula, noul administrator al CET: "Dacă nu confirm, plec!"

Conducerea Electrocentrale colaborează atât de bine încât îşi poartă dialogul prin presă. Instalat pe 8 octombrie în funcţia de administrator special al Electrocentrale, la doar o săptămână după ce a falimentat CET-ul din Brăila, Stănel Necula, fost viceprimar PDL de Brăila trecut la liberali, a răspuns, printr-un email trimis BIHOREANULUI, întrebărilor pe care i le-a pus consilierul local Adelina Coste, membru în AGA la CET.

Ţara lui pac-pac!

În plină zi, un bărbat a împuşcat câinele unui copil care îşi păştea caprele pe câmp. Poliţiştii din Tulca şi Tinca au compromis ancheta din start, neobosindu-se să ia cadavrul animalului pentru a face o expertiză balistică şi a identifica făptaşul.

Recolta Toamnei

Toamna Orădeană a stârnit mereu multe patimi. Cu atât mai mult ediţia din acest an, care, după desfiinţarea Casei de Cultură a Municipiului, a fost organizată de Primărie.
În premieră pentru ultimii ani, festivalul s-a întins pe parcursul a patru weekenduri. Deşi contestate de unii, evenimentele - majoritatea destinate publicului larg, care nu dă bir cu fugiţii când vede mititei şi aude muzică populară - au adunat mai mulţi spectatori ca niciodată.

ORADEA NOASTRĂ:

Eco Merită!

Considerat regele fructelor, mărul e unul din cele mai lăudate poame ale pământului. Vindecător în bolile de stomac, migrene, dureri de ficat şi de splină, este cu atât mai bun dacă n-a fost atins niciodată de chimicale. Logic, în aceste condiţii ar trebui să fie şi mai căutat.
Pe asta şi mizează orădeanul Constantin Demian, administratorul singurei livezi de mere ecologice din Bihor şi cea mai mare din ţară. Zilnic, livada sa din Cheresig scoate la vânzare lăzi uriaşe cu mere "curate" ca-n vremea bunicilor, plus câte o tonă de suc la fel de natural.

Oradea, te iubesc!

Istvan Patka n-a umblat prea mult în lume, dar nici n-ar vrea să plece prea departe. Născut şi crescut în Oradea, bărbatul în vârstă de 57 de ani consideră oraşul de pe Criş o bijuterie care ar merita pe deplin să fie vizitat de turişti de pe toate meridianele. Cel mai mult îi plac clădirile vechi, ale căror detalii arhitecturale le admiră fără să se sature.
După ce ani la rând a adunat poze cu Oradea de odinioară şi a început să fotografieze oraşul aproape zilnic, împărtăşeşte imaginile cu sute de alţi orădeni, locuitori ai oraşului ori plecaţi prin lume, adunaţi într-un grup anume creat pe Facebook. Pentru ca nimeni să nu uite în ce oraş special s-au născut...