Luni, 4 mai, a apărut o nouă ediție a BIHOREANULUI tipărit, cu un conţinut variat şi bogat în informaţii exclusive. Dintre subiectele noii ediţii:

Fabrica de oase

O companie din Oradea face dispozitive medicale pentru oameni născuți cu malformații, trecuți prin boli oncologice ori mutilați în accidente.

Fondată de un tânăr orădean „repatriat” din Cluj, Zala Medical combină medicina și ingineria pentru a proiecta și produce piese din titan ori din plastic ultrarezistent ce înlocuiesc oase din gură, craniu, umeri sau picioare, personalizate pentru fiecare pacient.

BIHOREANUL vă prezintă povestea unei afaceri construite în jurul și de dragul oamenilor...

„Amnistie” prin expertize

Afaceriști notorii din Bihor, care au păgubit statul cu milioane de euro, sunt favorizați de o decizie a Înaltei Curți care blochează toate procesele de fraudă fiscală.

Judecătorii au început să retrimită procurorilor dosare grele de evaziune fiscală, ca să se facă expertize scumpe și inutile, oferind astfel șansa ca „rechini” precum patronul Leonardo, Florin Panea, ori constructorii Dorinel Edu și Cosmin Bonica să scape de răspundere prin prescripție.

Guvern „dinamitat”


Inquam Photos / Octav Ganea

Inevitabilul s-a produs: PSD și AUR s-au aliat pentru a depune o moțiune anti-Bolojan. Inițiatorii și semnatarii acuză Guvernul, pe care îl vor demis, de „distrugerea economiei, sărăcirea populației și vânzare frauduloasă a averii statului”.

Se anunță o perioadă tulbure în politica românească, cu alianțe imposibile și guvernări incerte, care nu pot decât să accentueze instabilitatea, pe fondul unei crize economice și așa greu de gestionat.

Banii Oradiei

Consiliul Local a aprobat joia trecută bugetul Oradiei pentru 2026, care se ridică la suma record de 3,37 miliarde lei. Din acest total, 1,9 miliarde lei vor asigura funcţionarea oraşului, iar 1,46 miliarde lei vor fi pentru investiții.

Între altele, municipalitatea va trebui să finalizeze proiecte PNRR de 821,1 milioane lei, din care 383 milioane lei sunt pentru reabilitarea a 24 de școli și grădinițe, iar alte 75,2 milioane lei pentru dotarea acestora.

Cu marfarul prin Oradea

O nouă incursiune în trecutul urbei! Oradea a cunoscut din plin revoluția industrială în jurul anului 1900, odată cu dezvoltarea fabricilor și a căilor ferate care le deserveau.

Liniile industriale care asigurau transportarea mărfurilor de pe căile ferate majore până în curțile întreprinderilor au reflectat o dezvoltare și o urbanizare fără precedent, ele rezistând în funcțiune până la mijlocul anilor 1990.

Trecut pentru viitor

Oradea va găzdui „Heritage in Design”, un eveniment unic în Europa, ce va reuni arhitecți, designeri, meșteri și vedete.

Orașul va deveni, pentru trei zile, un centru al inovației în arhitectură și design cu respect față de tradiții, prin prezentări, expoziții, ateliere și un concurs, printre invitați fiind arhitecți renumiți, meșteri iscusiți și vedete ca Dana Rogoz, Bob Rădulescu, alias Haurențiu, sau Omid Ghannadi de la „Visuri la cheie”.

Orașul scenă

Oradea își umple agenda cu festivaluri, concerte, târguri de carte, proiecții de filme și competiții inedite.

Calendarul de evenimente aprobat de Consiliul Local păstrează festivalurile mari ale orașului, Sounds of Oradea se mută în Cetate, Oradea FestiFall va avea încă o scenă, iar în premieră se va ține un campionat de... ponei.

OPINII

Adrian Criș: Berea doctorului Borcea

Un locotenent de cavalerie, aflat la un spectacol de teatru alături de proaspăta logodnică și de părinții acesteia, a tras un vânt taman într-un moment în care pe scenă se tăcea. Câteva clipe mai târziu, de rușine că nu se va mai putea arăta în societate mândru și marțial, și-a tras un glonț în cap. E o poveste din anii ’20, nu știu dacă reală, dar mi-a amintit de ea gestul șefului UPU-SMURD Bihor...

Mircea Chirilă: O parcare scumpă tare

La prețurile acestea, ar trebui ca licitația să aibă loc după tipicul de la Sotheby's, unde se scot la mezat opere de artă. Parcă văd cum un slujbaș al Primăriei ar prezenta locul licitat: „Priviți această minunată parcare, clădită după stilul comunist dărăpănat. Bordurile ciobite dau un aer antic, iar coloritul alb arată că este într-o zonă mărginașă, căci el se schimbă în roșu pe măsură ce ne apropiem de centrul urbei...”.

PREMIILE LUI BIHOREL

Miluț, de neînlocuit: De ce nu-i nicio pierdere prin demisia subprefectului PSD de Bihor; Genocid à la Fejes: Ce bazaconii a reclamat la Parchet șeful Ordinului Premonstratens din Oradea; Pace la Curte: Judecătorilor Antik şi Ţarcă le-a trecut supărarea pe avocatul Doseanu; Apartament de șeic: Fostul șef al OTL plecat în Emirate își vinde casa din Oradea; Abatele nu pleacă: Șeful Ordinului Premonstratens a semnat ordinul de evacuare, dar nu se lasă dus; Justiţie fără milă: A crezut că-l scapă de pușcărie recomandarea dată de primar, dar vezi ce a pățit!

ACTUALITATE LOCALĂ

Medicul-șef al UPU-SMURD Bihor, Hadrian Borcea, va fi judecat pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului; Cinci polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, anchetați după dispariția a 10.000 euro dintr-o mașină percheziționată; Goran Bregović vine la Oradea! Concert de amploare, alături de Wedding & Funeral Band; Bărbat din Bihor reținut după ce și-a spânzurat câinele; Spații verzi, piste de biciclete și alei noi în cartierul Nufărul I; Viitoarea grădină termală Ioșia este contestată de ecologiști; S-a semnat contractul pentru Grădina Urbană Nufărul de lângă Complexul Lotus.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!